Wegetarianizm u 12-latków

Czy to dobrze, że moje dzieci przechodzą na wegetarianizm? Martyna i Adrian chcą zrezygnować z jedzenia mięsa. I nie wiem czy w ich wieku to jest to zdrowe. Mają oboje dopiero 12 lat i boje się, że jak się zgodzę może stać się coś co nie powinno się stać. Czy powinnam się zgodzić?

Witam,
wegetarianizm wiąże się z niedoborem białka zwierzęcego, a rośliny strączkowe niestety nie mają białka z pełną pulą aminokwasów. Dlatego zawsze wiąże się to z niedoborem, a dzieci w wieku 12-tu lat napewno do prawidłowego rozwoju potrzebuje białka pełnowartościowego. Dlatego proszę dzieci spróbować od tego odwieźć.
Pozdrawiam
Justyna Antoszczyszyn

Witam, aktualnie światowe towarzystwa pediatryczne i żywieniowe uznają, że odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska jest dopuszczalna na każdym etapie życia. Osoby na diecie wegetariańskiej odnoszą wiele korzyści zdrowotnych i obserwuje się u nich niższą zachorowalność na choroby cywilizacyjne. Jeśli chodzi o białko, to większość osób jada go zbyt wiele i niedobory białka są rzadkie wśród osób na diecie zachodniej. Dobierając odpowiednio produkty można zaspokoić zapotrzebowanie na ten składnik. Istnieją także odmiany wegetarianizmu, które dopuszczają nabiał i jaja. Podkreślam jednak, że musi to być dieta odpowiednio zbilansowana, która może wymagać suplementacji witaminą B12, dlatego polecam wizytę u dietetyka z aktualnymi wynikami badań dzieci. Pozdrawiam

Moim zdaniem, dzieci w wieku 12 lat powinny mieć dietę bardzo kolorową i różnorodną. Również z udziałem białka zwierzęcego np. chudy drób, ryby. Najważniejsze w tym momencie jest dostarczenie witaminy B12 (zawiera ją tylko mięso), zwłaszcza istotne jest to kiedy kobiety zachodzą w ciążę i brak tej witaminy może przyczynić się do wad rozwojowych płodu. Osobiście doradzałbym dietę zróżnicowaną, z udziałem mięsa i kilku porcji warzyw w ciągu doby. Jeśli jednak stanie się inaczej, proszę regularnie monitorować stan zdrowia dzieci, wykonując podstawowe badania np. morfologia, poziom żelaza itp.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.

Witam. Dieta wegetariańska wiąże się z niedoborami składników odżywczych (np. żelaza, witaminy B12), zwłaszcza jeśli jest źle zbilansowana. Wiek 12 lat to okres dojrzewania, czyli czas kiedy zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki. Wobec powyższego odradzam stosowania diety wegetariańskiej. Po więcej porad zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska