Węglowodany złożone a utrata wagi

Witam od jakiegoś czasu zrezygnowałam z węglowodanów podczas kolacji i waga zaczęła spadać co mnie cieszy bo chce zrzucić 2 kg. W ciągu dnia jem węgl. złożone. Czy to znaczy, że powinnam nie jeść ich wieczorem aby chudnąć?

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Całkowite wykluczenie węglowodanów z ostatniego posiłku - kolacji nie jest wskazane. Stanowią one jeden z głównych składników będących podstawą każdego posiłku. Uzyskana utrata masy ciała wynika więc raczej ze zmniejszenia podaży energii w związku z wykluczeniem węglowodanów z kolacji. Zbyt niska energetyczność diety, może jednak doprowadzić do efektu jo jo po zakończeniu jej stosowania, dlatego proponowałabym obliczyć z pomocą dietetyka indywidualne zapotrzebowanie z uwzględnieniem deficytu energetycznego umożliwiającego stopniową i skuteczną utratę masy ciała.
Węglowodany w diecie powinny stanowić ok 55% dziennego zapotrzebowania energetycznego, jednak najlepiej, aby były to cukry złożone i pochodziły ze źródeł takich jak kasze, ryż brązowy, pieczywo pełnoziarniste, płatki żytnie i owsiane, makaron pełnoziarnisty, mąka pełnoziarnista, warzywa, nasiona, otręby.
Podaż węglowodanów należy rozłożyć proporcjonalnie na wszystkie posiłki tak, aby energia z nich pochodząca była regularnie dostarczana, co zapobiegnie odkładaniu jej na zapas w postaci tkanki tłuszczowej.
pozdrawiam serdecznie