Wgłębienie w czaszce dziecka po uderzeniu

Witam serdecznie, w lutym br. moja córka, która wówczas miała 2 latka i 2 miesiące, potknęła się i uderzyła czołem w ramę łóżka. Rama była przysłonięty pościelą, oprócz płaczu i siniaka nic się nie zdarzyło, nie było żadnych powikłań. Na czole dziecko ma nadal wyczuwalne wgłębienie (po 3 miesiącach od wydarzenia). Czy to może być niebezpieczne? Czy powinnam iść z dzieckiem na jakieś badania? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Patrycja

KOBIETA, 3 LAT ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Zdarzenie, które Pani opisuje zapewne wywołało uszkodzenie kości czołowej obejmujące jedynie obszar nad zatoką, przez co kość mogła się wgiąć ku środkowi, a ze względu na fakt, że u dziecka kości są jeszcze nie tak wytrzymałe zmiana wygoiła się bez powrotu do stanu sprzed upadku. Jeśli nie ma bólu, nie ma też potrzeby ingerencji. Jeśli jednak jest to znaczny defekt można wypełnić to miejsce tkanką tłuszczową lub odpowiednim preparatem, jednak to w kwestii chirurga plastyka, gdyby występowały jakiekolwiek niepokojące objawy może Pani zgłosić się do lekarza POZ. Reasumując powstałe wgłębienie samo w sobie nie niesie ryzyka dla zdrowia.