Wiara w dobro i ideały a przemoc psychiczna

Mam 20 lat, w ciągu ostatnich trzech lat przeżyłam nieprzerwane nieszczęścia, znęcano się nade mną fizycznie i psychicznie. Wcześniej wierzyłam w ideały, że warto walczyć ze złem. Teraz wszystko się zmieniło, zauważyłam, że słowne dokuczanie ludziom, odbieranie nadziei i sianie defetyzmu sprawia mi satysfakcję, czuję się wtedy mocniejsza i mądrzejsza. Jaka jest przyczyna tego zachowania? Czy wiara w dobro i ideały jest możliwa w starszym wieku, czy lepiej się jej wyrzec?

Witaj,
skoro dostrzegasz problem,spróbuj skorzystać z pomocy psychologa,by zostawić za sobą złe motywy i rozpocząc coś od nowa.Jest możliwe,że na skutek nierozwiązanych albo żle rozwiązanych spraw utraciłas nadzieję i generujesz ten stan na innych.
Bardzo współczuję i tym bardziej zachęcam do skorzystania z pomocy.