Wiarygodność dodatnich domowych testów ciążowych a niski poziom betaHCG

Witam, mam pytanie, które bardzo mnie nurtuje odnośnie wyniku beta-hcg i testów z moczu. Cykle mam zazwyczaj 29-, 30-dniowe, owulacja potwierdzona monitoringiem w 14dc. Z mężem staramy się o dziecko. Dzisiaj mam 8dfl, czyli 23dc a fl mam 14-dniową, czyli za 7 dni powinnam dopiero dostać okres. Wiem, że jest jeszcze za wcześnie na testy ciążowe i Bete HCG, ale wczoraj coś mnie podkusiło i zrobiłam 2 testy na obu wyszła blada druga kreska w ciągu 5 min. Dzisiaj zrobiłam kolejny i kreska wyszła ciemniejsza niż te 2 poprzednie testy. Nawet mój mąż ją potwierdził, było ją widać gołym okiem z daleka... Poleciałam więc na betę, a tu się okazało, że wynik 0.90 mlu/ng. Jak to możliwe, że testy pokazują cienie 2. kreski a beta mi ją wyklucza? :( Wiem, że to jest za wcześnie, ale nie rozumiem tego zupełnie, przecież testy nie wychodzą jak nie ma stężenia we krwi. A przecież test z krwi powinien być wiarygodny... Rozumiem, jeden test mógł dać fałszywy wynik, ale 3 testy z bladymi kreskami? Proszę bardzo o odpowiedź i poradę, bo już zachodzę w głowę...

Lek. Marta Hat

Witam! Należy uznać, że wynik jednego z testów nie jest miarodajny. Zazwyczaj jest tak, że słaba kreska oznacza wczesny etap ciąży. Warto zwrócić uwagę, czy test został wykonany prawidłowo oraz czy wynik został odczytany po odpowiednim czasie, czy testy ciążowe z moczu były tego samego rodzaju czy różne. Skuteczność testów z moczu wynosi około 99% i jest miarodajna po około 14 dniach od potencjalnego zapłodnienia, czyli w terminie spodziewanej miesiączki. Proponuję powtórzyć badanie beta HCG z krwi za 2-3 dni. Pozdrawiam