Wiarygodność testu ciążowego wykonanego dzień po spóźnieniu się miesiączki

Witam! Mam 19 lat, okres spóźnia mi się 2 dni, poprzedni miałam 11 grudnia. Współżyłam z chłopakiem 1 stycznia. Mój cykl nie jest regularny. Od 4-5 dni odczuwam dziwny ból w brzuchu. Ból występuje w różnych miejscach brzucha z prawej i lewej strony, czasem u góry i na dole. (Przed okresem do tej pory ból brzucha był inny.) Do tego bolą mnie plecy w dolnej części (podczas okresu zawsze mnie bolą). Test ciążowy zrobiłam dzień po spóźnionej miesiączce, wynik negatywny. Czy jest on wiarygodny? Nie jest za wcześnie na taki test? Proszę o pomoc.

Witam! Przyjmuje się, że test wykonany po dniu spodziewanej miesiączki powinien dać wiarygodny wynik. Jeżeli cykle są nieregularne, warto zwrócić uwagę na wykonanie czas, jaki minął od ostatniego zbliżenia. W takich sytuacjach zaleca się wykonywanie testu co najmniej 14 dni, od daty ostatniego ryzykownego zbliżenia. Z Pani opisu wynika, że stosunek miał miejsce wcześniej, a zatem nie możemy wykluczyć, że wynik jest fałszywie ujemny. Tym niemniej opisywane dolegliwości nie są specyficzne dla ciąży. Wydaje się, że nie ma Pani podstaw do obaw. Warto jednak wykonać kontrolny test ciążowy za kilka dni. Pozdrawiam