Wiarygodność testu USR a ryzyko zakażenia kiłą

Dzień dobry. Mam pytanie Zrobiłem sobie test USR (VDRL) 27 dni od ryzyka zakażenia kiłą, chciałbym wiedzieć czy ten test chociaz w małym procencie jest wiarygodny? Ryzykownym kontaktem był stosunek oralny bierny bez zabezpieczenia.... Z góry dziękuję za pomoc

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Odczyn VDRL (czyli mikroskopowy test kłaczkowania) to odczyn serologiczny, wykrywany podczas badań przesiewowych w kierunku kiły wczesnej. Jest to rodzaj testu nieswoistego (reaginowego). Już w miesiąc po zakażeniu można spodziewać się wiarygodnego wyniku badania, gdyż w tym czasie pozytywizuje się odczyn. Po tym czasie test VDRL jest niemal stuprocentowo pewny, jednak jego wiarygodność jest niższa w późniejszych fazach rozwoju choroby.