Wiek a mammografia

Witam mam pytanko od jakiego wieku robi sie mammografie. Mieszkam w Szwecji i dostałam zaproszenie na mammografie (mam 40 la) czy to nie za wczesnie? pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie. W Polsce badania przesiewowe wykonywane są u kobiet w wieku 50-69 lat. Nie oznacza to jednak iż nie można ich wykonać wcześniej. Możliwe iż w Szwecji system opieki zdrowotnej opiera się na innych niż w Polsce założeniach.

Marek Pabian

Badanie mammograficzne piersi jest badaniem pozwalającym określić istnienie guza, a także ocenić czy jest to guz "podejrzany". Zwyczajowy podział młode kobiety==> USG i "starsze" ==> mammografia nie znajduje uzasadnienia.

Pierwsze badanie mammograficzne powinno się wykonać po 35 roku życia, chyba że w badaniu USG piersi stwierdzono patologię wymagającą weryfikacji przy użyciu mammografii. Należy pamiętaćże: autobadanie piersi po każdej miesiączce, badanie przez lekarza 1x/6 miesięcy, usg piersi co 2 lata.