Wielopoziomowe uszkodzenie krążków międzykręgowych

Witam. Mam na imię Adam, mam 50 lat. Objawy to: bóle krzyża, drętwienie lewej nogi, skurcze, brak możliwości siedzenia ponieważ noga boli i cierpnie. Badanie wykonano w sekwencjach ech spinowego w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Na poziomie L3/L4 tylna wypuklina krążka międzykręgowego, wypukla się w obręb kanału kręgowego na głębokość około 4 mm, powodując dyskretny ucisk na worek oponowy. Na wysokości L4/L5 tylna z lewostronną lateralizacją wypuklina krążka międzykręgowego, wypukla się w obręb kanału kręgowego na głębokość 5mm, powodując spłycenie zachyłka bocznego kanału kręgowego po stronie lewej, niewielki ucisk na worek oponowy i nerw rdzeniowy lewy. Wymiar strzałkowy światła kanału kręgowego w linii pośrodkowej 13 mm. Na poziomie L5/S1 tylna z lewostronną lateralizacją niewielka przepuklina krążka międzykręgowego, wypukla się w obręb kanału kręgowego na głębokość 6 mm, powoduje spłycenie zachyłka bocznego kanału kręgowego po stronie lewej oraz ucisk na nerw rdzeniowy lewy. Wymiar strzałkowy światła kanału kręgowego w linii pośrodkowej 14 mm. Wysokość trzonów kręgów lędźwiowych prawidłowa Intensywność sygnałów stożka końcowego rdzenia kręgowego prawidłowa.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Pana badanie RM kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wskazuje na wielopoziomowe uszkodzenie krążków międzykręgowych (dysków). Doszło wypuklenia części centralnej krążków, tzw. jąder miażdżystych, do kanału kręgowego. Na poziomie L5-S1 uwypuklony krążek spowodował ucisk na wychodzący z rdzenia lewy korzeń nerwowy. Ucisk ten odpowiedzialny jest za opisywane przez Pana dolegliwości bólowe. U wielu pacjentów znaczne zmniejszenie dolegliwości uzyskuje się po zastosowaniu rehabilitacji. Niekiedy jednak konieczne okazuje się leczenie operacyjne. Wskazana byłaby konsultacja z lekarzem specjalistą neurologii lub neurochirurgii.