Wirusowe zapalenie wątroby typu B u kobiety w ciąży

Witam, w czasie drugiej ciązy dowiedziałam się, że jestem nosicielem WZW b.Nigdy nie odczuwałam ŻADNYCH dolegliwości wątrobowych. Poziom ALT, ASP, GGTP w normie, USG w normie, Anty IGe-ujemne. CZekam na wynik DNA wirusa (jakościowo). CZy biopsja wątroby jest koneicznością przy dalszej diagnostyce? Bardzo obawiam się tego badania. Czy w razie konieczności nie można przeprowadzic alternatywnego FIBRO SCAN? Czy i kiedy powinnam przebadać dziecko pod kątem WZW b?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W tej sytuacji najpierw sugerowałbym poczekać na wynik oznaczenie DNA wirusa. Oczywiście warto zbadać dziecko na tę okoliczność. Najprawdopodobniej zostanie to wykonanie zaraz po porodzie przez neonatologów.