Puste jajo płodowe i możliwość rozwoju zarodka

Witam, brałam tabletki antykoncepcyjne przez 2 miesiące, po zakończeniu ostatniego opakowania dostałam krwawienia z odstawienia 21 kwietnia. Następna miesiączka nie pojawiła się, więc 21 maja zrobiłam test ciążowy i wyszedł pozytywny tak jak trzy następne. Na wizycie u pani ginekolog było widać pęcherzyk ciążowy 4,1mm, więc kazała zgłosić się za tydzień i tak też zrobiłam. Druga wizyta wypadała na 6 tydzień i 3 dzień od ostatniej miesiączki i wtedy był pecherzyk 4,9mm i brak zarodka. Miałam robione betaHCG, ale nie pamiętam wyniku. Dostałam luteinę 50 do ssania przez 7 dni 2x1 tabl. Pani doktor powiedziała, że albo ciąża się rozwinie albo dostanę okres. Czy możliwe, że moja upragniona ciąża jeszcze się rozwinie? Jestem w 5 dniu brania luteiny i bardzo się boję. Wczoraj miałam bóle brzucha. Bardzo proszę o odpowiedź, czy jest jeszcze nadzieja.

Z góry dziękuję.

Agnieszka 2412

Witam! Brak widocznego zarodka w 7 tygodniu ciąży wskazuje na tzw. puste jajo płodowe. Oznacza to, że zarodek prawdopodobnie przestał rozwijać się na bardzo wczesnym etapie ciąży. W obecnej sytuacji trudno rokować o dalszym przebiegu ciąży. Niestety wydaje się, że ciąża zakończy się poronieniem i musi być Pani przygotowana na taką ewentualność. Oczywiście nadzieję należy mieć zawsze. Zdarzają się sytuacje, gdzie zarodek pojawia się pod koniec 6 tygodnia ciąży. Najbliższe dni będą zatem decydujące. W obecnej sytuacji może Pani jedynie dwukrotnie oznaczyć poziom gonadotropiny kosmówkowej i porównać przyrost jej stężenia. Dwukrotny wzrost będzie przemawiał za prawidłowo rozwijającą się ciążą. Pozdrawiam