Czy to nerwica, czy może choroba serca?

Witam, chciałabym dowiedzieć się pewnej rzeczy a mianowicie. Mam 28 lat, parę lat temu będąc w kościele na mszy zemdlałam tak, że wyniesiono mnie na zewnątrz. Od tamtej pory co pewien czas mam kłucia w mostku, moje serce bardzo szybko bije i robi mi się słabo. Czy to może być nerwica lub jakaś choroba serca? Bardzo proszę o pilną odpowiedź.

Witam! Aby odpowiedzieć dokładnie na Pani pytanie konieczne jest zebranie szczegółowego wywiadu chorobowego, przeprowadzenie dokładnego badania fizykalnego oraz wykonanie niezbędnych badań. Opisane dolegliwości mogą mieć podłoże wyłącznie nerwicowe, ale także wymagane jest wykluczenie najczęstszych i najbardziej prawdopodobnych w Pani sytuacji przyczyn omdleń (odruchowych, kardiogennych). W związku z tym proponuję zgłosić się na początku do lekarza rodzinnego w celu wykonanie niezbędnych badań (morfologia krwi, badanie ogólne moczu, lipidogram, glukoza na czczo, EKG spoczynkowe). Po wykluczeniu przyczyn somatycznych oraz na podstawie typowego wywiadu można będzie skłonić się ku wskazaniu zaburzeń lękowych (nerwicy) jako najbardziej prawdopodobnej przyczyny dolegliwości. Pozdrawiam serdecznie!

Witam,
zalecałabym konsultację kardiologiczną, internistyczną i endokrynologa, szczegółową diagnostykę w kierunku chorób serca i innych narządów. W pierwszej kolejności są wskazania do przebadania się, w celu wykluczenia chorób poszczególnych narządów wewnętrznych, na podstawie diagnozy lekarskiej wyklucza się choroby ciała (fizyczne) i wtedy można diagnozować zaburzenia o podłożu psychogennym.

Pozdrawiam serdecznie