Czy mogę ćwiczyć na lekcjach, będąc w ciąży?

Witam, jestem w 5 tygodniu ciąży (jeżeli liczyć od dnia ostatniej miesiączki) i jeszcze się uczę. To moja pierwsza ciąża. Na zajęciach WF, które odbywają się raz w tygodniu i trwają ok 1,5 h zostało mi do zaliczenia: bieg na 800 m, 50 m oraz zaliczenie brzuszków na czas. Czy muszę zrezygnować z WF? Pozostało mi 3 zajęcia. Czy mogą one zaszkodzić dziecku? Proszę o szybką odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam! Ćwiczenia w ciąży nie są przeciwwskazane pod warunkiem, że ciąża nie jest zagrożona. Należy pamiętać, że nie należy trenować zbyt intensywnie, szczególną ostrożność należy zachować w sytuacjach kiedy przed ciążą nie było aktywności fizycznej lub pojawią się niepokojące dolegliwości. Trzeba zwracać uwagę na intensywność treningu oraz na tętno maksymalne (nie powinno przekraczać 140/minutę) - nie jest wskazane, aby przeciążała Pani organizm podczas zaliczenia wspomnianych ćwiczeń. Jeżeli wcześniej biegała Pani, to nie ma większych przeciwwskazań do tego, aby biegać (pamiętając o wspomnianych wcześniej zasadach). Należy pamiętać, aby podczas ćwiczeń nie leżeć zbyt długo na plecach, ponieważ macica uciska na żyłę główną dolną i powoduje niedokrwienie płodu. Przed zaliczeniami należałoby udać się do ginekologa, aby wykluczyć ewentualne zagrożenia w tym etapie ciąży. Pozdrawiam serdecznie!