Krwiak pozakosmówkowy w ciąży

Witam, jestem w 8 tyg. ciąży (wg USG 6 tydzień 4 dzień). Wykryto u mnie 5 cm krwiaka. Dwa razy krwawiłam (raz bardzo mocno - czerwona krew). Później dokuczał mi na zmianę ból podbrzusza i skurcze. Lekarz w ubiegły piątek stwierdził martwą ciążę i skierował mnie na łyżeczkowanie. W szpitalu stwierdzono, że za wcześnie jest, by stwierdzić czy płód się rozwija prawidłowo czy nie, więc do zabiegu nie doszło. W środę miałam USG, na którym krwiak nadal się nie zmniejsza, wykryto natomiast tętno dziecka. Jak to jest możliwe, że otrzymałam tak różne od siebie diagnozy? Czy krwiak jest na tyle duży, że zagraża dziecku? Doradzono mi leczenie i oszczędzanie się, ale mam małe dziecko, więc jest to wykluczone. Kolejne USG mam wyznaczone na za 10 dni. Czy ból podbrzusza sygnalizuje coś złego? Czy w mojej sytuacji krwawienie oznaczałoby, że krwiak się oczyszcza czy lepiej, że nie ma już krwawień? Kiedy ostatecznie lekarz będzie mógł stwierdzić, że dziecko rozwija się prawidłowo? Skąd takie rozbieżności w wieku ciąży (pomiędzy ta na podst. miesiączki a ta z USG)? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie! Krwiaki pozakosmówkowe występują w około 25% wczesnych ciąż. W zdecydowanej większości przypadków ulegają całkowitemu wchłonięciu do 20 tygodnia ciąży. Jednym z warunków pomyślnego zakończenia ciąży jest przestrzeganie zaleceń lekarza, w tym prowadzenie oszczędzającego trybu życia. Rozumiem, że ograniczenie prac domowych przy obecności małego dziecka w domu wydaje się być trudne, nie jest jednak niemożliwe. Być może może Pani liczyć na pomoc rodziny, przyjaciółki. Plamienia z towarzyszącymi dolegliwościami bólowymi podbrzusza na pewno są objawami niepokojącymi. O ile obecność małego krwiaka, jak wspomniałam wcześniej, nie musi budzić większego niepokoju, tak występowanie objawów towarzyszących (plamienia) są objawem zagrażającego poronienia. Przyznam, że nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie na temat różnych diagnoz. Jedyne co mogę powiedzieć, to że badanie USG jest badaniem subiektywnym, którego wynik zależy od wielu czynników, w tym jakości aparatu ultrasonograficznego i doświadczenia lekarza przeprowadzającego badanie. W pierwszych tygodniach ciąży, w przypadku podejrzenia jej obumarcia zawsze zaleca się wykonanie kontrolnego badania za 10-14 dni. Przed samym zabiegiem również zalecane jest wykonanie badania USG, dla ostatecznego potwierdzenia rozpoznania. Pozdrawiam