Odstające sutki u mężczyzny

Witam! Mam 21 lat. Ważyłem niedawno 88 kg przy wzroście 180 cm, i stwierdziłem, że czas się za siebie wziąć, bo byłem zlany tłuszczem. Po intensywnym treningu spalającym tłuszcz głównie z brzucha i klatki piersiowej, schudłem 7 kg, brzuch już jest o niebo w lepszym stanie, ale niestety problem tkwi w klatce piersiowej, bo gdy ważyłem trochę więcej odstawały mi sutki na bok, myślałem, że to po prostu tłuszcz, ale po spaleniu tkanki tłuszczowej sutki tak samo odstawały i wyczuwam za nimi takie guzki wielkości monety dwuzłotowej. Nie bolą mnie ani nic tylko po prostu są i męczą psychicznie. Czytając trochę o ginekomastii i patrząc na zdjęcia stwierdziłem, że to wygląda właśnie jak to co ja mam, ale wszyscy opisywali, że ich bolą przy dotykaniu a mnie nic nie boli, tylko wyczuwam coś twardego. I stąd moje pytanie, co to może oznaczać? Czy to jest ginekomastia czy coś innego i jak sobie z tym poradzić, ponieważ gdy mięsień piersiowy się rozwinął to się bardziej uwidoczniło i niestety psychicznie to męczy i wstyd się gdziekolwiek pokazać. Czy pomogą jakieś lekarstwa czy po prostu musi tak być, jak sobie z tym poradzić i co to może oznaczać? Dziękuję Bardzo! Pozdrawiam

Witam serdecznie! Ginekomastia polega na rozroście tkanki gruczołowej sutka. Może to być spowodowane różnymi przyczynami. U prawie 1/3 mężczyzn przyczyna pozostaje nieznana i nie wiąże się z patologią. U innych, powodem ginekomastii może być otyłość (w tkance tłuszczowej powstają żeńskie hormony płciowe), guz przysadki mózgowej produkujący prolaktynę (hormon odpowiedzialny za rozrost tkanki piersi), zaburzenia funkcji nerek oraz wątroby, a także przewlekłe stosowanie niektórych leków (np. przeciwwrzodowych, stosowanych w leczeniu niewydolności serca, przeciwgrzybiczych). Powinien Pan zatem koniecznie odwiedzić lekarza rodzinnego. Ginekomastię samoistną leczy się najczęściej operacyjnie (usuwa się nadmiar tkanki gruczołowej). W razie stwierdzenia przyczyny - leczenie polega na usunięciu problemu - czyli np. odstawieniu leków, leczeniu nerek i wątroby. Pozdrawiam