Witaminy a leki na niedoczynność tarczycy w ciąży

Witam! Mam problem, mieszkam za granicą i trochę się niepokoję. Jestem w 31 t.c. i wczoraj na wizycie u lekarza wynik badań TSH wyniósł 6,7. Lekarz stwierdził niedoczynność, przepisał Levaxin i powiedział, żeby się nie martwić. Nigdy nie miałam problemów z tarczycą, ale taki problem był u nas w rodzinie. Poza tym biorę zestaw witamin dla kobiet w ciąży, w którym występuje jod 175mcg, teraz zastanawiam się czy mogę łączyć witaminy z tym levaxinem. Bardzo się martwię, tu w Norwegii lekarze podchodzą do tematu z luzem, czy moje dziecko jest zagrożone? Proszę o pomoc.

Lek. Marta Hat

Witam! Rozumiem, że wcześniejsze badania TSH, które Pani wykonywała były prawidłowe. Leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży jest konieczne, należy dokładnie stosować się do zaleceń lekarzy i kontrolować poziom TSH. Warto też sprawdzić jaki jest poziom wolnych hormonów (ft3 i fT4). w trakcie leczenia należy starać się utrzymywać wartość TSH w dolnej granicy normy. Niedoczynność tarczycy może powodować wystąpienie objawów także u płodu. Może to być wolniejsza akcja serca, mniejsza ruchliwość, a po urodzeniu przedłużająca się żółtaczka noworodków. W Polsce w ramach obowiązkowych badań przesiewowych w 3-4 dobie wykonuje się badanie, które pozwala wykryć na wczesnym etapie ewentualną niedoczynność tarczycy u dziecka i zapobiec późniejszym efektom ubocznym. Jeżeli leczenie matki oraz diagnostyka u dziecka będą przeprowadzone prawidłowo dziecko nie powinno mieć problemów z prawidłowym rozwojem. Jeżeli chodzi o profilaktykę jodową w trakcie ciąży - zalecana jest suplementacja w wysokości 150ug jodu na dobę i nie koliduje ona z jednoczesnym leczeniem niedoczynności tarczycy. Pozdrawiam serdecznie!