Czy tabletki antykoncepcyjne zadziałały od razu mimo problemów z miesiączką?

Witam, mam pytanie dotyczące prawdopodobnie zbyt wcześnie wziętej tabletki antykoncepcyjnej (oc-35), po kilku miesiącach przerwy chciałam znów je zacząć brać. Pierwszą wzięłam rano 29.05, ponieważ myślałam, że to właściwe krwawienie - pojawiło się rano i wieczorem trochę krwi oraz zabarwionego śluzu. 30.05 była taka sama sytuacja rano, ale później już nic (dodam, że zdarzają mi się takie miesiączki 1-2 dni, trochę krwi i śluzu, później 2 dni przerwy i znów to samo - to koniec miesiączki). Czy w tym wypadku antykoncepcja działa od pierwszej tabletki? Jeżeli nie to po jakim czasie zapewniona będzie ochrona? Chciałam dodać, że biorąc wcześniej tabletki miałam bardzo skąpe miesiączki, tj. trochę krwi i zabarwionego śluzu w małych ilościach 1-2 dni rzadko 3, ale zawsze regularnie - co do dnia (dopiero, gdy przestałam je brać miesiączka czasem przesuwa się o kilka dni). Pytałam o to lekarza, który powiedział, że skoro występuje regularnie wszystko jest w porządku. Czy takie samo jest Pani zdanie? Dodam, że jakiś czas temu (ok. 2 lata) miesiączki miałam znacznie bardziej obfite. Tabletki antykoncepcyjne biorę ok. 4 lata z dwiema półrocznymi przerwami.

Witam! Opisana sytuacja jest dość problematyczna, ale jeśli krwawienie występowały zawsze regularnie to należy przyjąć, że obecne krwawienie również było krwawieniem miesięcznym. Jak Pani sama zaznaczyła istnieje tendencja do skąpych miesiączek wobec tego decydujące znaczenie ma tutaj termin krwawienia. W związku z tym można skłaniać się ku przypuszczeniu, że przyjęła Pani pierwszą tabletkę o właściwej porze i antykoncepcja może być pełna od pierwszej tabletki. Dla uzyskania większego bezpieczeństwa warto przez pierwsze 7 dni stosować dodatkowo antykoncepcję mechaniczną, po tym czasie ochrona antykoncepcyjna powinna być już pełna. Pozdrawiam serdecznie!