Analiza wyniku badania moczu u dwudziestolatki

Witam! Moja 21-letnia córka jest często zmęczona i śpiąca, więc postanowiła zrobić sobie badanie moczu. Po odebraniu wyniku okazało się, iż w moczu obecna jest bilirubina, której nie powinno być. Następnie powtórzyła badanie i nadal bilirubina jest obecna w moczu. Zrobiła następne badanie krwi na obecność bilirubiny i wynik mieścił się w normie. Podaję wynik badania: Wynik, jedn., (min., max.) Bilirubina całkowita 0,47mg/dł. (0,30 - 1,20); bilirubina związana (bezpośrednia) Bilirubina związana 0,13 mg/dł. (0,20); ALT 16 U/\ (33); AST 16 U/\* (31). Chciałam zapytać co może być powodem obecności bilirubiny w moczu i czy to jest niebezpieczne i do jakiego specjalisty ewentualnie się udać? Dziękuję za szybką odpowiedź i pozdrawiam!

Lek. Marta Hat

Witam! Trudno ocenić jaka jest przyczyna podwyższonej bilirubiny w moczu u Pani córki. Zwykle bilirubina w moczu pojawia się w moczu, gdy jej poziom jest podwyższony także we krwi. Być może u Pani córki jest/było tak, że okresowo podnosi się poziom bilirubiny. Może tak być np. w zespole Gilberta, który jest łagodnym schorzeniem dotyczącym metabolizmu bilirubiny. Jest to schorzenie powszechne i często bezobjawowe, a wykrywane przypadkowo w badaniach. Poziom bilirubiny w tym schorzeniu może podnosić się w sytuacji odwodnienia organizmu, diety, intensywnego ćwiczenia fizyczne, nasilonego stresu organizmu, infekcji. Należy skontrolować wynik z lekarzem i zadecydować o ewentualnym, jednoczasowym powtórzeniu wyników lub innych badań dodatkowych. Pozdrawiam serdecznie!