Moja dziewczyna cierpi na depresję dwubiegunową. Czy można to wyleczyć? Można prosić namiary na bardzo dobrego lekarza specjalistę w tej dziedzinie?

Dziewczyna choruje od 15 roku życia, a ma 27. Leczy się od początku u jednego lekarza. Kilka razy była w psychiatryku, ma częste nawroty lęku, strachu, smutku. Diagnozę wystawil 1 lekarz w szpitalu i tak ją cały czas leczy niby. A może to hormony lub kandida? Często boli ją też brzuch. POMOCY, GRZEGORZ

ponad rok temu

Witam!

Depresja dwubiegunowa jest chorobą, która towarzyszy choremu przez całe życie. Może przez wiele lat się nie ujawniać, aż w w pewnym momencie, jakiś nieprzewidywalny bodzieć wyzwoli jej kolejne objawy. Dlatego niezwykle ważna w leczeniu depresji dwubiegunowej jest psychoterapia oraz farmakologiczne leczenie zapobiegawcze. Dzięki psychoterapii pacjent uczy się rozpoznawać pierwsze symptomy choroby i tym samym podejmować interwencję w odpowiednim czasie, zanim objawy staną się dokuczliwe dla niego samego i otoczenia. Jest to choroba, z którą można zupełnie dobrze funkcjonować, pod warunkiem, że jest ona odpowiednio leczona.

Na odległość nie mogę potwierdzić diagnozy. Jeśli jednak ma Pan wątpliwości, zawsze można zasięgnąć porady u innego specjalisty. Skoro Pana dziewczyna była diagnozowana przez psychiatrę, może warto byłoby zasięgnąć również opinii psychoterapeuty. Moim zdaniem diagnoza potwierdzona przez psychiatrę i psychoterapeutę daje pełen obraz kliniczny.

Nie napisał Pan, w jakim mieście Pan mieszka, dlatego trudno jest mi polecić konkretnego specjalistę. Proszę wysłać maila z zapytaniem na adres redakcji, postaram się wówczas pomóc w tej kwestii.

Tymczasem polecałabym Panu zapoznać się z publikacjami np. dr Ewy Pragłowskiej na temat zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Im większą wiedzę posiądzie Pan w tym temacie, tym lepiej będzie Pan mógł wspierać swoją dziewczynę, tym samym wychwytywać pierwsze oznaki nawrotu niepokojących objawów.

Pozdrawiam.