Następstwa picia alkoholu po usunięciu niemal całej trzustki

Witam, moje pytanie dotyczy bliskiej osoby, która w sierpniu 2010 przeszła krwotok wewnętrzny, po czym znalazła się w szpitalu w celu ratowania życia, krwotok był spowodowany przez uszkodzony żołądek oraz trzustkę. Dwa razy operowany jedną operacją, druga dwa dni później. Hospitalizacja trwała ponad miesiąc czasu. W trakcie operacji został powstrzymany krwotok, usunięty został większy kawałek żołądka, było martwicze zapalenie trzustki, przez który część jej również została usunięta, po czym został tylko kikut trzustki. Osoba ta ma problem z alkoholem, do tego jest cukrzykiem, po takim czasie znowu sięgnęła po alkohol. Ciągi alkoholowe trwają tydzień. Chciałabym poznać odpowiedź, jakie mogą być tego skutki, aby osoba w końcu zrozumiała, że to nie są żarty.

Prawdopodobnie z pobieżnego opisu jaki Pani przedstawiła stwierdzam, że w wyniku zapewne wrzodu żołądka penetrującego do trzustki doszło do krwotoku do przewodu pokarmowego. Wrzód uszkodził ścianę żołądka, zniszczył naczynia sąsiadujące, z których powstał krwotok oraz uszkodził miąższ trzustki wywołując zapalenie ostre trzustki. Taki stan wymagał wycięcia części żołądka oraz zniszczonego przez proces zapalny, martwiczy części trzustki. Brak ogona trzustki, a przez to struktur wydzielających insulinę wywołał powstanie cukrzycy (lub takowa istniała już wcześniej). W wyniku nadużywania alkoholu w chwili obecnej może powtórne dojść do wytworzenia owrzodzenia w żołądku z wszystkimi jego konsekwencjami (np. krwotokiem, perforacją) co w przypadku późnej interwencji chirurgicznej lub rozległości samego owrzodzenia jest często śmiertelne w skutkach. Alkohol może także wywołać ostre zapalenie pozostałej części trzustki, które w przypadku o ciężkim przebiegu (około 10-20% przypadków) bardzo często kończy się śmiercią pacjenta (co około 10 zapalenie trzustki, co około 4-5 o przebiegu ciężkim). Sam alkohol negatywnie wpływa na regulację farmakologiczną cukrzycy, co może wywołać znaczne spadki lub wzrosty poziomu cukru w organizmie z pełnymi tego konsekwencjami, czyli ostrymi zaburzeniami mózgowymi ze śpiączką włącznie mogącą skończyć się zgonem chorego.