Ciągłe biegunki po antybiotykoterapii

Witam, na początku kwietnia dostałam ropnia zęba, zgłosiłam sie do dentysty, dostałam antybiotyk. Po 3 dniach, znów odwiedziłam dentystę, dostałam inny, silniejszy antybiotyk na ropień zęba. 3 dni po wizycie poleciałam do Turcji na tydzień razem z moim chłopakiem. Skończyłam antybiotyk 2 dni przed powrotem do domu, po 2 dniach od powrotu dostałam zapalenia pęcherza moczowego i dostałam kolejny antybiotyk, dzień po wzięciu antybiotyku dostałam rozwolnienia. Lekarz kazał mi brać antybiotyk tylko przez 3 dni, więc tak zrobiłam. Przedwczoraj była moja ostatnia dawka antybiotyku, a ja nadal mam rozwolnienie. Zaczęło się to od środy i trwa do dziś. Cokolwiek zjem, czuję ból żołądka, później ból po prawej stronie i muszę biec do toalety. Byłam u lekarza, ale niestety mieszkam w Anglii i tutaj lekarze nigdy nic nie wiedzą, więc chciałam się zapytać, co to może być? Dodam także, że nie zaszczepiłam się przeciwko żółtaczce typu A przed wyjazdem na wakacje. Z góry dziękuję.

Witam! Objawy mogą mieć kilka przyczyn, ale najbardziej prawdopodobną wydaje się być długotrwała antybiotykoterapia. Przyjmowanie antybiotyków o szerokim spektrum wyjaławia przewód pokarmowy, co może prowadzić do biegunki, bólu brzucha i innych objawów żołądkowo-jelitowych. Ogólnoustrojowa antybiotykoterapia niszczy również saprofityczną (pożyteczną) florę bakteryjną jelit, która wspomaga pracę jelit jak również odporność. Jest to tym bardziej prawdopodobna przyczyna jeśli stosowana antybiotykoterapia była stosowana bez osłonowej suplementacji żywymi kulturami bakterii kwasu mlekowego np. jogurty naturalne, kefiry, preparaty osłonowe zawierające żywe kultury bakterii np. Lakcid. W tej sytuacji konieczne jest zastosowanie wyżej wymienionych produktów i preparatów. Inne przyczyny wydają się być mniej prawdopodobne, ale nie można ich w tej chwili całkowicie wykluczyć. Aby powiedzieć coś więcej konieczne jest dokładne uzupełnienie wywiadu chorobowego i badanie fizykalne. Proponuję pozostać pod kontrolą lekarza rodzinnego. Jeśli dolegliwości nie ustąpią pomimo zastosowania żywych kultur bakterii wówczas tym bardziej należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Pozdrawiam serdecznie!