Swędząca i łuszcząca się skóra

Witam! Od dość dawna mam problemy ze skórą na rękach, otóż skóra mi się łuszczy tak, że mogę ją odrywać płatami, jest cała czerwona jak poparzona i widać na niej biały, łuszczący naskórek. Po kontakcie z wodą jest jeszcze gorzej, bo jest jeszcze bardziej wysuszona i szorstka. Jak papier ścierny, czasami czuję takie swędzenie, że można zwariować, niekiedy sama pęka przy wykonywaniu niewielkich czynności aż do krwi. Żadne kremy i maści mi nie pomagają, zauważyłem że gdy zbliża się okres zimowy już w listopadzie ręce zaczynają się same goić do stanu niemalże idealnego, gdy nadchodzi wiosna choroba powraca, latem jest najgorzej. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie! Opis zmian może sugerować wyprysk kontaktowy. Jest to choroba o podłożu alergicznym. Opis zmian oraz czas występowania może wskazywać na takie właśnie pochodzenie dolegliwości. Jednak bez możliwości badania, obejrzenia zmian i dokładnego zebrania wywiadu nie ma możliwości aby postawić rozpoznanie. Konieczna jest wizyta u dermatologa - do tego specjalisty nie jest konieczne skierowanie. Oprócz zastosowanego leczenia konieczna jest diagnostyka przyczyny pojawienia się zmian, czyli wykonanie testów alergicznych w kierunku wykrycia alergenu. Często przyczyną zmian są alergie na stopy matali, kosmetyki, produkty budowlane. Pozdrawiam