Niepokojące wyniki pomiaru glukozy

Witam! Ostatnio cztery lata temu miałam cukrzycę ciążową. Kontrolowałam ją dietą bez użycia insuliny. Kilka tygodni po urodzeniu dziecka wszystko wróciło do normy. Ostatnio mierzyłam cukier glukometrem przez kilka dni. Zdziwiło mnie że na czczo wartości nie spadają poniżej setki (wcześniej miałam ok. 70) ok. 115 mg/dL, Poza tym mierząc godzinę po posiłku mam ok. 123, 133 a nawet 175. Po zjedzeniu czterech ciastek 220 (czułam się wtedy źle, było mi niedobrze). Nie mam pojęcia co to znaczy, jakie są normy. Wiem, że dla ciężarnych są inne. Co robić stosować dietę czy wybrać się do lekarza? Proszę o poradę, bo nie wiem co mam o tym myśleć.

Witam! Na podstawie opisu można wnioskować, że w tej chwili nie jest Pani w ciąży, a więc możemy mówić o standardowej procedurze diagnostycznej. Na początku należy zaznaczyć, że pomiary wykonywane glukometrem nie mają pełnej wartości diagnostycznej, najważniejsze są pomiary z krwi żylnej wykonywane przez laboratorium. Na czczo stężenie glukozy powinno mieścić się w przedziale 60-99 mg/dl. Od pomiaru glukozy na czczo w krwi żylnej zaczyna się diagnostykę zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Jeśli stężenie glukozy na czczo wynosi 126 mg/dl lub więcej i stwierdza się to w 2 pomiarach wykonanych w odstępie kilku dni, przy zachowanej normalnej diecie to należy rozpoznać cukrzycę. Jeśli stężenie glukozy na czczo wynosi 100-125 mg/dl wówczas należy wykonać doustny test obciążenia glukozą (OGTT inaczej krzywa cukrowa). Jeśli po 2 godzinach testu stężeniu cukru wynosi 200 mg/dl wówczas należy rozpoznać cukrzycę. Jeśli po 2 godzinach testy stężenie cukru wynosi 140-199 mg/dl należy rozpoznać nietolerancję glukozy. Jeśli natomiast jedyną nieprawidłowością jest stężenie glukozy na czczo przedziale 100-125 mg/dl wówczas mówi się o nieprawidłowej glikemii na czczo. Cukrzycę można rozpoznać jeszcze gdy w sporadycznym pomiarze glukozy osiągnie się wynik 200 mg/dl i więcej oraz obecne są typowe objawy cukrzycy (polidypsja, poliuria, polyphagia, infekcje narządów moczowo-płciowych). W opisanej sytuacji proponuję skonsultować problem z lekarzem rodzinnym w celu oznaczenia glukozy na czczo. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości należy zgłosić się do diabetologa. Pozdrawiam serdecznie!

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.