Analiza wyniku badania PSA u pięćdziesięciolatka

Witam, proszę o interpretację wyników PSA. Mam 50 lat. Wyniki mam następujące : PSA (ICD-9;I61) 1,846 ng/ml a PSA wolny (ICD-9:I63) - 0,49 ng/ml. Proszę o informację czy powinienem udać się do lekarza w celu przepisania nowych leków. Obecnie zażywam lek o nazwie APO-TAMIS 0,4 - 1 raz dziennie.

Witam! PSA całkowite znajduje się w granicach normy, w związku z tym wydaje się, że nie ma powodów do niepokoju. Oznaczanie PSA wolnego nie było konieczne, gdyż jest ono wskazane w sytuacjach gdy PSA znajduje się w przedziale 4-10 ng/ml i pożądane jest osiągnięcie wyższej czułości i swoistości badania. Gdy PSA wolne stanowi mniej niż 10% całkowitego PSA można podejrzewać jako przyczynę wzrostu raka prostaty. W tej sytuacji odsetek wolnego PSA nie sugeruje nieprawidłowości. Jeśli objawy są kontrolowane obecną terapią to nie ma konieczności jej zmiany. Aby jednak odnieść się do całości sytuacji klinicznej konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu chorobowego oraz badanie fizykalne. Dlatego zachęcam do wizyty u urologa i skonsultowania wyniku badań. Pozdrawiam serdecznie!