Co oznacza brązowe plamienie z pochwy?

Witam serdecznie, jestem w wieku 48 lat. Po ostatnim okresie w dniach 18.04-22.04.2012 pozostały brązowe plamienia podczas wycierania papierem, które trwają do dzisiaj (30.04.2012). Na wkładce higienicznej tego nie ma - jest czysta. Nie uprawiałam seksu. Zaznaczam, że poprzedni okres miałam w marcu, a jeszcze wcześniej w grudniu 2011. Nic mnie nie boli, oprócz powiększonych i lekko bolesnych piersi tak jak podczas okresu, tylko w mniejszym stopniu. Dziękuję za udzielenie odpowiedzi, bo nie wiem czy mam zawracać głowę lekarzom.

Lek. Marta Hat

Witam! Powinna Pani udać się na wizytę do lekarza ginekologa. Każde nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych powinno być sygnałem alarmowym i wymaga konsultacji ginekologicznej. Do krwawienia/plamienia z dróg rodnych poza cyklem może dochodzić w wyniku nadżerki w okolicy ujścia szyjki macicy, która niesie ze sobą ryzyko transformacji nowotworowej, więc jak najbardziej wymaga konsultacji lekarskiej i wykluczenia. Inną przyczyną mogą być zmiany przerostowe endometrium - które powstają w wyniku nierównowagi hormonalnej - wyklucza się je w badaniu USG. Krwawienie może być spowodowane także mięśniakami lub polipem macicy. Najpoważniejszą przyczyną, która może powodować nieprawidłowe plamienie są zmiany nowotworowe. Szczególnie istotne jest wykluczenie nowotworowego charakteru zmian, dlatego też nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Pozdrawiam serdecznie!