Nawracające drętwienie łydek i ud

Witam serdecznie! Od kilku lat mam problem z okresowym drętwieniem łydek i ud w obu nogach. W styczniu zeszłego roku jeżdżąc na snowboardzie wywróciłem się przy dużej prędkości (typowy upadek występujący w tym sporcie - do tyłu, "na pośladki" z podniesionym grzbietem i nogami, ale z bardzo dużym impetem). Po około dwóch tygodniach od tego upadku zaczęły się duże problemy z lewą nogą - wyraźne i głośne "strzelanie" stawu biodrowego przy podnoszeniu uda do góry, strzelanie stawu w kolanie i zesztywnienie mięśni. Teraz po roku zauważyłem, że mięśnie lewej nogi wyraźnie zmniejszyły swoją objętość - w szczególności udo w całej tylnej i bocznej części i mięsień pośladkowy, oraz są dużo słabsze. Wszelki ruch mięśni w tych okolicach jest "drżący", ciężko mi utrzymać równowagę stojąc na lewej nodze.

Prosiłbym o interpretację poniższego badania MRI, czy wykazane problemy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa mogą dawać objawy takie jak opisuję, czy mogły powstać wyniku urazu na snowboardzie oraz ewentualnie jakie dodatkowe badania można by było wykonać i leczenie zastosować. Badanie wykonano w sekwencjach FSE T1, frFSE T2 oraz STIR przeglądowe, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych, w warstwach o grubości 4 mm. Trzony kręgów o prawidłowej wysokości i sygnale. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego w granicach normy. Pojedyncze guzki Schmorla w blaszkach granicznych trzonów pogranicza piersiowo-lędźwiowego. Cechy dehydratacji i obniżenie wysokości krążków międzykręgowych na poziomach Th12/L1 i L4/L5. Na poziomie Th12/L1 widoczna tylno-pośrodkowa protruzja jądra miażdżystego na głębokość około 4mm - uciskająca worek oponowy, bez cech kolizji ze strukturami nerwowymi. Na poziomie L4/L5 widoczna tylno-pośrodkowa protruzja jądra miażdżystego na głębokość około 2-3mm - powodująca modelowanie worka oponowego bez cech ucisku na struktury nerwowe. Położenie stożka rdzeniowego i sygnał końcowego odcinka rdzenia kręgowego prawidłowe.

Lek. Marta Hat

Witam! Nie wspominał Pan, czy był Pan konsultowany neurologicznie. Warto byłoby uzupełnić wywiad - w jakich sytuacjach pojawiają się/nasilają się/słabną objawy. Czy jest trudność z wykonywaniem jakichś konkretnych ruchów. Należałoby także przeprowadzić u Pana pełne badanie neurologiczne, w którym należałoby zwrócić uwagę na napięcie mięśniowe, ewentualne zaniki mięśniowe, odruchu ścięgniste oraz występowanie fascykulacji (drobne skurcze mięśni). Objawy, które Pan zgłasza mogą być charakterystyczne dla uszkodzenia tzw. dolnego neuronu ruchowego, które objawia się osłabieniem siły mięśniowej, zanikami mięśniowymi, brakiem odruchów ścięgnistych oraz występowaniem fascykulacji. Takie objawy mogą być spowodowane różnymi przyczynami. MRI kręgosłupa lędźwiowego nie wskazuje konkretnie na przyczynę dolegliwości. Są widoczne cechy procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa (kręgów i dysków (czyli krążków międzykręgowych)). Widoczne jest uszkodzenie krążków międzykręgowych znajdujących się na poziomach pomiędzy 5 kręgiem lędźwiowym a 1 kręgiem krzyżowym oraz 12 kręgiem piersiowym i pierwszym lędźwiowym. W tych okolicach znajduje się także protuzja - czyli uwypuklenie powstałe w wyniku pęknięcia krążka międzykręgowego i jego przemieszczenia do kanału rdzeniowego. Ucisk takich uwypukleń na struktury nerwowe może dawać dolegliwości neurologiczne. Zmiany te mogły się nasilić w wyniku urazu. Proponuję skonsultować wynik z neurologiem i w zależności od wyników badania zadecydować o dalszym postępowaniu. Pozdrawiam