Analiza wyniku badania w kierunku toksplazmozy i cytomegalii

Witam serdecznie!
Staram się z mężem o dziecko, zrobiłam ostatnio badania w kierunku toksoplazmozy i cytomegalii i proszę o pilną interpretację wyników:

Toksoplazmoza: Ig G <1, 6 (poniżej 1,6 ujemny, 1,6 - 2,9 wątpliwy, powyżej 3 dodatni);
Ig M 0, 070 ( < 0,50 ujemny, 0,50 - 0,59 wątpliwy, powyżej 0,60 dodatni);

Cytomegalia Ig G < 6,0 (0- 6,0 ujemny, 6,0 - 15 wątpliwy, powyżej 15 dodatni);
Ig M 0,210 (< 0,85 ujemne, 0,85 - 0,99 wątpliwy, powyżej 1 dodatni);

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników, czy to oznacza, że wszytko mam ujemne?
Czyli w każdej chwili mogę zachorować, bo nie mam odporności? Czy może teraz choruję? Chodzi mi głównie o cytomegalię. Jeśli faktycznie nie mam odporności, co mam robić, żeby się nie zarazić? Czy jest w ogóle jakiś sposób? Czy w związku z tym, że odporność w ciąży spada ciężarne kobiety, które nie są odporne na te choroby zawsze zachorują w czasie jej trwania?
Bardzo proszę o pilną odpowiedź.

Witam! W przedstawionych wynikach badań nie występują nieprawidłowości wskazujące na aktywne bądź przebyte zakażenie T.gondii oraz CMV. Oznacza to, że nie ma żadnych przeciwwskazań dla prokreacji, na dzień wykonania badania nie występuje zagrożenie zdrowia i życia planowanego dziecka. Niestety wyniki ujemne oznaczają również, że nie ma Pani przeciwciał chroniących przed infekcją (klasa IgG). W związku może dojść do infekcji, ale nie jest to przesądzone. Co prawda odporność kobiet w ciąży ulega nieco obniżeniu, jednakże nie wszystkie zdrowe kobiety muszą zachorować na toksoplazmozę czy cytomegalię. W przypadku T.gondii istnieją pewne zalecenia. Bardzo ważne jest unikanie kontaktu z kotami, gdyż są one żywicielami ostatecznymi w cyklu rozwojowym T.gondii i są typowym wektorem szerzenia się tej parazotozy. W Polsce do zarażenia ludzi Toxoplasma gondii dochodzi najczęściej (w 90%) poprzez zjedzenie surowego lub niedogotowanego (niedosmażonego) mięsa. Najgroźniejsze mięso to wieprzowina i baranina, w wołowinie Toxoplasma gondii zdarza się bardzo rzadko. Pozostałe 10% przypadków toksoplazmozy u ludzi powoduje picie surowej wody lub jedzenie niedomytych warzyw. W przypadku CMV do zakażenia najczęściej dochodzi na drodze oddechowej, ale również jest to możliwe przez kontakt płciowy. U zdrowych osób infekcja najczęściej przebiega bezobjawowo bądź ogranicza się do wystąpienia małocharakterystcznych objawów grypopodobnych, którym może towarzyszyć powiększenie wątroby i śledziony. W związku z tym należy unikać kontaktu z osobami zgłaszającymi objawy przeziębienia. Niestety na dzień dzisiejszy istnieje jedynie profilaktyka nieswoista co do zakażenie T.gondii i CMV. Przy stosowaniu opisanych zaleceń ryzyko zakażenia ulega minimalizacji. Po zajściu w ciążę wskazane jest ponowne wykonanie badań. Proponuję pozostać pod opieką ginekologa. Pozdrawiam serdecznie!