Czy nie ma przeciwwskazań do stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam serdecznie! Mam 17 lat, a moja sytuacja wygląda następująco. Od lutego br. zaczęłam współżyć ze swoim chłopakiem. Niestety tabletki antykoncepcyjne nie wzięłam wg podanych wskazówek na ulotce, tzn. nie w tym dniu co powinnam. Pojawiły się z tego tytułu problemy, które zmusiły mnie do wzięła escapelle, kilkakrotnie. Byłam z tym u ginekologa parę tygodni temu, dostałam zasłużony ochrzan i poprosiłam o wypisanie recepty na tabletki antykoncepcyjne. Microgynon 21. Ostatnią tabletkę escapelle wzięłam 11 kwietnia. (Dodam, że przez od marca nie stosuję antykoncepcji hormonalnej). Dostałam krwawienia 16.04-19.04. Zachowaliśmy wstrzemięźliwość wykonując jednak po drodze kilka testów ciążowych (z obawy) - zawsze negatywny. Później okres pojawił się od 5.05 - 10.05.

Od pewnego czasu (gdzieś 3 tygodnie temu) zaczęły pojawiać mi się małe siniaczki na ciele + zmęczenie. Byłam na badaniu morfologicznym, rozmazie, oznaczeniu retikulocytów, żelaza, koagulologii, OB. Wyniki nie są zbyt niepokojące, jednak takie same już miałam w październiku 2011r. (czyli 7 miesięcy temu), gdy jeszcze nie stosowałam żadnych środków hormonalnych (bo myślałam, że to też może być powodem tego). Wszystkie parametry (HGB - 13,1; WBC - 5,7; RBC 4,70; HCT 40,4; wskaźniki czerwonokrwinkowe: MCV 86, MCHC 32,3; MCH 27,8; RDW 13,6; płytki krwi: PLT 291; MPV 9,3) w normie oprócz: - rozmaz (pomiar automatyczny) NEUT - 1,73 (norma 2,5-5,0) NEUT - 30,2 (norma 45,0-70) LYMPH - 57,6 (norma 20,0-45,0) Retikulocyty - 2 (norma 5-15) Wyniki z października: - rozmaz ręczny segmenty - 29 (norma 40-70) limfocyty - 59 (norma 20-45) monocyty - 10 (norma 3-8) W obu przypadkach inne parametry są wręcz idealne, a OB również i na stan obecny wynosi 3.

Byłam z tym u Pani Hematolog, która powiedziała, że wyniki morfologii ogólnie są dobre, podejrzenie padło na rumień guzkowaty, który jednak pani doktor nie chętnie potwierdziła jako diagnozę, bo zmiany skórne powinny być znacznie większe a OB również powinno być podwyższone a od roku jest w normie. Badała również węzły chłonne, brzuch - nic nie wyczuła, jest w porządku. USG jamy brzusznej z lutego oraz piersi z maja - również nic nie wykryło. Pytałam czy mogę stosować od czerwca (powinnam dostać okres 1-3 czerwca) tabletki antykoncepcyjne, na nowo, czy nie ma przeciwwskazań. Powiedziała, że pod względem krwi, hematologicznym - oczywiście mogę. Ginekolog przepisał tabletki, więc chciałabym zacząć brać. Moje pytanie do państwa brzmi: czy mogłabym zacząć w tym miesiącu brać Microgynon 21? Czy będzie ta metoda na ten moment skuteczna? Zadaję to pytanie, bo oboje z chłopakiem mamy po 17 lat i nie chcemy dopuścić już do jakiejkolwiek sytuacji, która wywołała by znów stres, obawy. Nie jesteśmy z racji wieku gotowi na ciążę, to oczywiste. Nadmienię, że siniaki powoli bledną, znikają. Z góry serdecznie dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Witam serdecznie! Doustna antykoncepcja, jeżeli stosowana jest zgodnie z zaleceniami, jest metodą bardzo skuteczną w zapobieganiu ciąży. Natomiast w Pani sytuacji należy sie jednak zastanowić czy nie wprowadzić innej formy farmakoterapii, czyli zastosować inne tabletki hormonalne. Jest możliwe, że opisywane przez Panią objawy były wywołane właśnie wprowadzeniem nowego leku, dlatego warto rozważyć zmianę preparatu w celu ich uniknięcia. W tym celu konieczna jest wizyta u ginekologa. Konieczna jest również okresowa kontrola morfologii. Pozdrawiam