Skuteczność krążka antykoncepcyjnego po chwilowym wyjęciu go z pochwy

Witam, stosuję Nuva Ring od niedawna, jest to moja pierwsza metoda antykoncepcji hormonalnej. Ostatnio wyjęłam krążek o tydzień za wcześnie (po 14 dniach), ale zastosowałam się do instrukcji, co robić, gdy wyjmie się go w 1 i 2 tygodniu, więc włożyłam go znów. I teraz moje pytanie dotyczy, czy mam go wyjąć i zaczekać do miesiączki, czy włożyć nowy, a może już wytrzymać z tym ten tydzień i podążyć za dawnym cyklem. Czy coś się zmieniło w skuteczności antykoncepcji? Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam! Skuteczność antykoncepcji zależy od czasu przez jaki krążek znajdował się poza pochwą. Granica to 3 godziny. Jeśli krążek znajdował się poza pochwą w czasie nie przekraczającym 3 godzin to skuteczność antykoncepcyjna się nie zmienia, jeśli zaś dłużej to może dojść do zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej. Ta zmiana skuteczności ochrony antykoncepcyjnej ma znaczenie przez najbliższy tydzień (należy wówczas stosować prezerwatywę) oraz w przypadku gdy w ciągu ostatniego tygodnia przed incydentem wyjęcia krążka doszło do stosunku (ryzyko ciąży - test ciążowy przed założeniem następnego krążka). W opisanej sytuacji może Pani utrzymać krążek w pochwie przez 7 dni, a następnie usunąć krążek na czas krwawienia (dokładnie na 7 dni). Nie później niż po 7 dniach od wyjęcia krążka należy założyć nowy krążek. Alternatywnie może Pani natychmiast założyć nowy krążek na okres 3 tygodni, ale może się to wiązać z brakiem spodziewanego krwawienia z odstawienia i może wystąpić plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe (śródcykliczne). Decyzja należy do Pani. Zmiana w ochronie antykoncepcyjnej zależy od wymienionych wcześniej czynników. Pozdrawiam serdecznie!