Plamka na rogówce od soczewek kontaktowych

Witam, zacznę od tego, że noszę soczewki kontaktowe i regularnie chodzę do okulisty. Ostatnio na badaniu kontrolnym okulista po zabarwieniu mi oczu kroplami powiedział, że mam małą plamkę na rogówce i że to od soczewek, ale nie kazał mi przestać chodzić w soczewkach. Chciałabym się coś więcej na ten temat dowiedzieć, czy to się samo zregeneruje? Czy może się z tego rozwinąć owrzodzenie rogówki?

Witam serdecznie! Noszenie soczewek kontaktowych może wiązać się z występowaniem różnych powikłań. Są zazwyczaj spowodowane noszeniem nieodpowiednio dobranych soczewek, zaniedbaniami pielęgnacji oczu lub infekcjami. "Plamka" o której Pani pisze to być może mikrouszkodzenie rogówki. Owrzodzenia rogówki powstają w wyniku przedłużającej się, nieleczonej infekcji. Nie pisze Pani jednak o tym, aby lekarz okulista wspominał cokolwiek o infekcji oka, a więc nie ma podstaw do niepokoju odnośnie powstania owrzodzenia. Skoro Pani lekarz stwierdził, że pomimo "plamki" może Pani nosić dalej soczewki, z pewnością nie jest to nic groźnego. Konieczna z pewnością jest ponowna kontrola z oceną rogówki za 3-6 miesięcy. Pozdrawiam serdecznie

Witam.
Niestety nacieki zapalne na rogówkach mogą pojawiać się po zbyt długim stosowaniu soczewek kontaktowych w ciągu dnia. Stan taki należy dobrze przeleczyć , a jeżeli chodzi o stosowanie soczewek kontaktowych - najlepszym pomysłem jest używać okulary.
Pozdrawiam