Hiperprolaktynemia a możliwość ciąży

Witam, dzisiaj odebrałam wyniki badania prolaktyny - wynik 106,52 ng/ml przy min. 2,58 i max 18,2. Było to powtórne badanie, które zrobiłam w 12 dniu cyklu, na czczo. Wynik poprzedniego badania zrobionego 2 miesiące temu - 116 ng/ml. Do badań skłoniły mnie 2 poronienia w I trymestrze, które miała w okresie ostatnich 8 miesięcy. Cykle mam regularne, nie mam żadnych objawów prolaktemii opisywanych w internecie, takich jak mlekotok czy bolesne piersi. Zrobiłam też badania tarczycy - wynik: TSH - 1,100 uIU/ml przy min. 0,350 i max. 4,940. Proszę o odpowiedź, czy tak wysoka prolaktyna może być przyczyną poronień? Czy powinnam zrobić badania wykluczające mikrogruczolaka? Czy powinnam zażywać leki obniżające poziom prolaktyny? Do lekarza z jaką specjalizacją powinnam się udać?

Witam! Hiperprolaktynemia może skutkować problemami z zajściem w ciążę oraz jej utrzymaniem, dlatego w opisanej sytuacji wskazana jest dalsza diagnostyka. Proponuję skonsultować problem z endokrynologiem konieczne jest dokładne badanie fizykalne i ewentualny test z metoklopramidem. Po potwierdzeniu hiperprolaktynemii czynnościowej może zostać zlecony lek z grupy agonistów dopaminowych D2 (bromokryptyna). Na początku proponuję zgłosić się do endokrynologa, który pokieruje diagnostyką i zleci odpowiednie leczenie. Pozdrawiam serdecznie!