Witaminy na wzmocnienie

Witam. Chcialam zapytac jakie witaminy powinnam kupić aby trochę sie wzmocnić. Od jakiegoś czasu pracuje codziennie po 15-17 godz dziennie. Śpię po 4godziny. Jem tylko śniadanie poniewaz nie mam czasu nawet na obiad. Czuje sie coraz slabsza. Są leki które moga pomóc? Do lekarza pójdę dopiero jak okres ciężkiej pracy sie skonczy. Dlatego potrzebuje czegoś na teraz. Dziekuje bardzo za odpowiedz.

Szanowna Pani,

na wstępie chciałam Panią poinformować, że żaden suplement nie może być substytutem zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia. Witaminy najlepiej przyswajane są z warzyw i owoców, dlatego zachęcam Panią do spożywania ich w jak największej ilości, chociażby podczas przerwy w pracy. Jeżeli każdego dnia jada Pani tylko śniadania (ewentualnie jeszcze kolacje), przy ciężkiej lub długotrwałej pracy, prawdopodobnie nie jest zaspokojone również zapotrzebowanie na kalorie. Witaminy i sole mineralne z preparatu, bez odpowiednich posiłków, snu, aktywności fizycznej niezbyt wiele zdziałają. Jeśli jednak sytuacja Panią do tego zmusza, powinna zaopatrzyć się Pani w zestaw witamin i minerałów. Proszę szczególnie zwrócić uwagę na magnez i witaminę C, ważne przy zmniejszonej odporności. Po tym trudnym okresie zachęcam Panią do regeneracji i poprawy stanu organizmu przede wszystkim przed odpowiednio dobraną dietę składającą się z różnorodnych produktów, odpowiednio długi sen i regularną aktywność fizyczną. Wszystkie te czynniki sprzyjają zdrowiu ciała i dobremu samopoczuciu. Życzę dużo sił, wytrwałości i zdrowia!

Suplementy diety nie pomogą jeżeli nie zadba Pani o siebie. To tylko krótkotrwałe wzmocnienie. Wiem łatwo się mówi, proszę więcej jeść, wysypiać się, nie stresować...ale spustoszenie (może delikatne wyniszczenie) do jakiego się Pani doprowadzi dalej tak pracując mogą być ciężkie, a wręcz nierealne do naprawienia. Warto zastanowić się czy warto aż tak się poświęcać pracy, wiadomo, że trzeba bo rachunki się same nie zapłacą, ale pracodawcę czy współpracowników nic nie będzie obchodził słaby, chory czy mniej wydajny pracownik tylko wymienia się go na lepszy model, a Pani zaostanie ze swoim zmęczeniem sama. Proszę choć trochę o siebie zadbać, starać się jeść więcej warzyw (jako źródło antyoksydantów), postawić na sybką kanapkę z pieczywa pełnoziarnistego z serem i pomidorem (zrobienie 3 min. zjedzenie drugie 3 min), domowe musli na 1 śniadanie, którego zjedzenie zajmuje 3 minuty - 9 min. a korzyść dla zdrowia. Czy nie warto wygospodarować tego czasu dla siebie?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Niestety nie ma leków na taki obciążający tryb życia. Trzy posiłki dziennie to minimum, przy przygotowaniu śniadania proszę zrobić kanapki do pracy i spozywać co 3-4 godziny. Pozdrawiam