Czy te objawy mogą wskazywać na chorobę Hashimoto?

Witam! Jestem kobietą 34-letnią. Od jakiś 6 lat mam problem z węzłem chłonnym w obrębie szyi pod uchem. Gdy to się zaczęło razem z tym przywędrowała do mnie alergia, tzn. swędzenie skóry, włosy zaczęły mi wypadać i jak już odrastały to cieńsze. Byłam bardzo tym zmartwiona. :( Chodziłam do lekarza rodzinnego, ona kierowała mnie na badania krwi, ob, morfologia, CRP, mocz, badania zawsze były w normie. Mówiła, że mam widocznie przerost węzła, że tak często wraca, bo węzeł był ruchomy i bolesny. (od przewiania). Przepisywała mi antybiotyki, jak jeden nie zadziałał, to drugi już pomógł. Byłam strasznie osłabiona. Gdy zaczynało mnie boleć, to promieniowało mi to do ucha, ręki. Pod pachami nie miałam powiększonych węzłów. Czułam się strasznie słabo, kości mnie łamały jakbym miała być chora, jednakże nie miałam gorączki, nawet obniżenie temperatury -35.8, 36.0. Moja dolegliwość powraca co jakiś czas i wtedy mam 2 tygodnie jak nic wyłączone z życia. Snuję się w do domu w szlafroku. Nie wiem już do jakiego lekarza się udać, żeby dowiedzieć się gdzie tkwi przyczyna, a nie leczyć tylko objawy. Jestem już tym zmęczona, boję się, bo czas nie działa na moją korzyść. Wyczytałam w Internecie o chorobie Hashimoto. Objawy są podobne... Proszę o jakieś wskazówki co dalej? Czy alergia ma jakiś wpływ na ten mój węzeł?

Lek. Marta Hat

Witam! Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, które na początku może przebiegać bezobjawowo i może być trudno uchwytne, a w późniejszym okresie daje objawy niedoczynności tarczycy. W diagnostyce stosuje się oznaczanie laboratoryjnych parametrów funkcji tarczycy (TSH, fT3, fT4 - odbiegają od normy w przypadku niedoczynności tarczycy) oraz przede wszystkim typowych dla choroby Hashimoto przeciwciał - anty TPO i anty TG. Węzły chłonne szyjne i okoliczne mogą być powiększone w przypadku występowania choroby Hashimoto. Z powiększeniem węzłów chłonnych szyjnych mamy do czynienia w związku z występowaniem stanu zapalnego - może to być spowodowane kontaktem z czynnikiem infekcyjnym, ale także alergicznym, czy wspomnianym wyżej procesem immunologicznym. W przypadku węzłów chłonnych szyjnych warto zwrócić uwagę na proces zapalny toczący się w obrębie głowy, zwłaszcza jamy ustnej - warto wykonać badanie laryngologiczne i zwrócić uwagę na stan zębów. Pozdrawiam serdecznie!