Czy antykoncepcja jest najlepszą metodą leczenia PCOS?

Witam! Mam 22 lata. PCOS zdiagnozowano u mnie w 2010 roku. Przez 1,5 roku leczyłam się antykoncepcją. Następnie kurację przerwałam na kilka miesięcy, ponieważ jeden z lekarzy uznał, że to nie ta choroba. Powtórzyłam niektóre z badań hormonalnych, ponownie wyszedł skrajnie niski progesteron, więc kilka cykli miałam wywoływanych luteiną. Następnie odstawiłam luteinę i 3 miesiące nie miałam okresu. Udałam się na USG i tym razem wyszedł podobno wyraźny obraz PCOS: wiele pęcherzyków na obu z jajników (13 i 9) i jeden z jajników powiększony (nie wiem czy to kwestia lekarza wykonującego USG - wyraźniejszy obraz, czy mój stan się pogorszył). Plus obraz USG moje objawy to podwyższony testosteron - problemy z owłosieniem i od zawsze nieregularne okresy, zazwyczaj z długimi przerwami, a także bardzo niski progesteron.

Otóż moje pytania są następujące. 1. Czy u kobiety nie planującej dziecka w tym momencie (planuje za około 2 lata) najkorzystniejsza jest kuracja antykoncepcją - czy w ten tylko sposób nie będą się tworzyć torbielki, wyciszą się jajniki i to będzie potem procentować jeśli chodzi o szansę na ciążę? 2. Pytanie hipotetyczne: przy stosowaniu antykoncepcji u zdrowej kobiety istnieje jakieś ryzyko niezahamowania owulacji i przy współżyciu dochodzi do uniemożliwienia zagnieżdżenia się zarodkowi. Czy jest taka możliwość u kobiety chorej (PCOS), u której normalnie owulacja występuje rzadko - przynajmniej tak wygląda to po długości cykli. Pytam, bo chodzi mi o kwestie światopoglądowe.

Lek. Marta Hat

Witam! Doustne środki antykoncepcyjne stosowane w PCO mają na celu regulację cyklu miesiączkowego (w PCO cykle są bardzo często nieregularne, bezowulacyjne). Nie jest to jedyna metoda leczenia, jest to zależne od występujących objawów, nieprawidłowości w badaniu fizykalnym oraz badaniach dodatkowych. Proszę porozumieć się ze swoim lekarzem prowadzącym odnośnie alternatywy w leczeniu. Jeżeli chodzi o leki stymulujące owulację, aby zwiększyć szansę zajścia w ciążę stosuje się np. klomifen. Jeżeli chodzi o możliwość zajścia w ciążę oraz sytuację, którą Pani opisała to przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych jest niewielkie, praktycznie zerowe ryzyko, zwłaszcza jeżeli przestrzega się zaleceń - wszystko zależy od sposobu zażywania tabletek, wiedzy na temat mechanizmu działania, a także o interakcjach. W przypadku idealnego stosowania tabletek wskaźnik Pearla (wskaźnik określający skuteczność antykoncepcji, mówi o ilość kobiet na 100, które zaszły w ciążę stosując daną metodę antykoncepcji przez rok) wynosi 0,1; przypadku niedokładnego stosowania się do zalecań 5. W stosowaniu antykoncepcji doustnej bardzo ważna jest systematyczność - tabletka powinna być zażywana codziennie o tej samej porze - nawet niewielkie przesunięcia mogą wpływać na jej skuteczność. Pozdrawiam serdecznie!