Częste bóle i zawroty głowy

Witam! Mam bardzo częste bóle głowy oraz zawroty głowy. Są takie dni, kiedy kładę się spać z zawrotami i wstaję po przespanej nocy z zawrotami. Ból najczęściej pojawia się w tylnej części głowy i często towarzyszy mu uczucie zimna na skórze lub mrowienie. Zawroty są coraz silniejsze. Do jakiego lekarza powinnam się skierować? Lekarz pierwszego kontaktu skierował mnie na zdjęcie RTG odcinka szyjnego, czy przy zapaleniu tarczycy typu Hashimoto można wykonywać tego typu badania? Proszę o pomoc.

Witam! Bóle i zawroty głowy mają wiele potencjalnych przyczyn. Ból w okolicy potylicznej często towarzyszy nadciśnieniu tętniczemu. Ból z towarzyszącymi zawrotami głowy może być pochodną zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa - dlatego zasadne jest wykonanie badania RTG, które zlecił Pani lekarz rodzinny. Nie ma obaw, badanie można wykonać mimo choroby Hashimoto. Kolejną przyczyną mogą być zaburzenia krążenia mózgowego, najczęściej w przebiegu miażdżycy tętnic szyjnych i/lub kręgowych bądź też wewnątrzczaszkowych - zwłaszcza u osób starszych - u młodszych występują przyczyny zapalne, zmiany w obrębie ścian naczyń etc. W diagnostyce zaburzeń krążenia wykonuje sie m.in. badania USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych, jeśli istnieje istotne podejrzenie patologii tętnic wewnątrzczaszkowych można rozważyć wykonanie angio-CT naczyń mózgowych. Warto również skonsultować się z laryngologiem, bowiem bóle i zawroty głowy mogą towarzyszyć patologii błędnika lub innych części ucha środkowego i wewnętrznego. Wskazana jest również konsultacja neurologiczna, gdyż oprócz zaburzeń krążenia mózgowego występują inne przyczyny bólów głowy o mniej lub bardziej poznanych przyczynach. Niestety trzeba mieć świadomość, że niejednokrotnie przyczyny bólu głowy nie udaje się ustalić. Pozdrawiam