Zdrętwiałe i spuchnięte stawy dłoni

Witam! Od około pół roku bolą mi dłonie. Rano są zdrętwiałe, spuchnięte. Stawy są grubsze. Robiłam zdjęcie RTG. Wynik jest taki: W zakresie kości rąk cechy zaniku kostnego okołostawowego. Zmiany zwyrodnieniowe w postaci sklerotyzacji podchrzęstnej w stawach promieniowo - nadgarstkowych, międzypalczkowych dalszych ze zwężeniem szpar stawowych. Drobne torbielki otoczkowe i bezotoczkowe (zapalne) w kościach nadgarstków. Robiłam badanie krwi na RZS. Wynik RF - 10,1. Jakie mogłabym zrobić inne badania?

Wynik badania RTG rąk świadczy już o powikłaniach w zakresie kości jak w reumatoidalnym zapaleniu stawów (stwierdza się wtedy m.in. osteoporozę, zwężenia szpary stawowej, nadżerki). Wynik RF także świadczy o toczącym się procesie RZS. Trzeba wiedzieć, że stwierdzenie 4 kryteriów z 7: poranna sztywność stawów, obrzęk (zapalenie) stawu obejmujący co najmniej 3 lub więcej stawów, lokalizacja zmian w nadgarstkach, śródręczu lub w palcach, symetryczność zmian, typowe zmiany radiologiczne, guzki reumatoidalne, obecność czynnika reumatoidalnego jest wystarczające do rozpoznania RZS. Z dodatkowych badań laboratoryjnych potwierdzających RZS można wykonać: OB, CRP, morfologię (spadek liczby erytrocytów i stężenia hemoglobiny, nadpłytkowość), poziom żelaza (spadek), frakcję alfa-globulin w elektroforezie białek krwi (wzrost) jako potwierdzenie stanu zapalnego oraz szczegółowe badania immunologiczne czyli anty-CCP (przeciwciała przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi, są bardzo swoistym markerem serologicznym RZS) i ANA (przeciwciała przeciwjądrowe, wykorzystywane w diagnostyce różnicowej z innymi chorobami układowymi tkanki łącznej przebiegającymi z zapaleniem stawów). Najlepiej z tym problemem bezpośrednio skonsultować się z reumatologiem. Zmiany w kośćcu i stawach rąk mogą już wymagać leczenia operacyjnego.