Rokowania w niealkoholowym stłuszczeniu wątroby

Witam! Pewnie jak wielu innych mam kilka pytań. Mam 33 lata, waga 85 kg. Borykam się z kilkoma zaburzeniami (chorobami) Duże triglicerydy, podwyższony cukier, skaczące ciśnienie i wątroba + lękowa nerwica depresyjna. Czyli wszystko, żeby szybko zejść z tego świata. :D Ale od początku. Kilka lat temu stwierdzono u mnie ww. zaburzenia psychiczne – dostawałem kupę leków. Po zrobieniu badań wyszło, że mam Alat 345, Aspat 167. Triglicerydy 700 – zostałem skierowany do szpitala. Lekarz na R powiedział, że było mniej chlać i żreć, i pewnie te leki to spowodowały. Oczywiście nie spożywam alkoholu i wygoniony zostałem do domu. Lekarz napisał, że w szpitalu Alat wyniósł 200. Do tego już wcześniej było nadciśnienie i brałem Prestarium 0,5. Następnie 2 raz wylądowałem w szpitalu, bo zasłabłem. Zrobili mi badania i wyszło, że mam nerwicę i dlatego te ciśnienie tak lata.

Od roku odstawiłem leki psychotropowe i poszedłem do dietetyka, zacząłem ruszać się, ćwiczyć. Około 2 miesiące temu zrobiłem kolejne badania Alat 64, Aspat 31, ggtp 34, Bilirubina w normie, triglicerydy 416, tylko cukier 114. USG stłuszczenie wątroby. Minął kolejny miesiąc diety i wyniki wyszyły Alat 54(41), Aspat 28(40), triglicerydy 302(150), chol. cał 200(200), cholesterol dobry 36, zły 132(150). Pojechałem do gastrologa, stwierdził że rozpoznaje niealkoholowe stłuszczenie wątroby i wykonać kazał test na autoimmunologiczne zapalenie wątroby. Czekam na wyniki. Wyciągnąłem też gleukometr (wiem, że gleukometr to nie to samo co laboratorium i krew z palca to nie to samo co z żyły, ale może coś te wyniki zobrazują). Od kilku dni testów na gleukometrze wychodzi rano od 97-114 (raz się zdarzyło), przeważnie 102, 107. Na wieczór przed snem od 80-, 2 godz. po jedzeniu 80. Po 45 min. jazdy rowerem treningowym 104 i po odpoczynku 91. Zrobiłem sobie nawet taki śmieszny test z glukozą, rano jak wstałem pokazało na gleukometrze 100, potem wypiłem 70g glukozy (wiem powinno być 75, ale nie miałem), po godzinie wyszło 157 po 2 godzinach 88 mg/dl.

Można mnie zapytać, po co piszę jak już latam po lekarzach, ale nigdy nie mogę otrzymać w pełni zadowalających odpowiedzi, może to moja nerwica i za bardzo się skupiam na sobie, ale zapytam. 1. Jeśli przez tak długi okres czasu miałem stłuszczenie wątroby, czy ona mogła już przejść w marskość lub włóknienie (wiem, że tylko biopsja może to w pełni wykazać, ale czy jest duża szansa na to)? 2. Czy takie stężenie trójglicerydów mogło spowodować jej stłuszczenie i podnieść poziom cukru? 3. Czy poziom cukru mógł uszkodzić wątrobę (bo leki co brałem to wiem, że na pewno? 4. Czy proces stłuszczenia, można zatrzymać? 5. Czy są leki co obniżą triglicerydy, ale takie co nie będą uszkadzać wątroby (brałem lipatyl to alat i aspat się znacznie podnosił)? 6. Jeśli tyle lat miałem takie trójglicerydy, czy istnieje prawdo podobieństwo zatkania tętnic – może to sprawdzić jakoś – jak? 7. Jak Szanowany Pan/Pani widzi dalszy mój żywot (rokowania) – sąsiadka powiedziała, że mam czas na zakup grobu i trumny z takimi wynikami cukru i krwi. :D 8. Czy dietą naprawię te zaległości, czy to już jest wyrok bliskiej śmierci lub kalectwa? Wiem, że może niektóre pytania są śmieszne, ale to jest odzwierciedlenie tego co zobaczyłem na wynikach i trochę się przestraszyłem (bardzo :D). Dziękuję i pozdrawiam!

Witam serdecznie! Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to choroba, jak sama nazwa wskazuje, która polega na gromadzeniu tłuszczu w komórkach wątroby, czyli jej stłuszczeniu, co zaburza jej prawidłową funkcję. Przyczyn tego schorzenia może być wiele - przede wszystkim tzw. zespół metaboliczny, na który składają się - podwyższony poziom trójglicerydów, nadciśnienie, otyłość brzuszna, obniżony poziom dobrego cholesterolu (HDL). Oprócz tego także inne schorzenia jak cukrzyca, otyłość, zaburzenia lipidowe, choroby metaboliczne. Odnośnie odpowiedzi na Pana pytania: 1. Stłuszczenie wątroby może doprowadzić w końcu do włóknienia wątroby oraz marskości. Trwa to wiele lat, ale także zależy indywidualnie od danego człowieka. Stopień włóknienia wątroby może ocenić na podstawie badania hist.-pat., marskość podejrzewać na podstawie badania USG (charakterystyczny obraz wątroby), a także objawów takich jak wodobrzusze, żylaki przełyku itp. 2. Jak wspomniałam wyżej podwyższony poziom trójglicerydów może prowadzić do stłuszczenia wątroby. Z kolei podwyższony poziom trójglicerydów może być spowodowany dietą (zbyt dużo cukru) oraz nadwagą, ale także może mieć podłoże genetyczne. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana diety i przyjmowanie leków obniżających poziom trójglicerydów. 3. cukrzyca może prowadzić do stłuszczenia wątroby, jednak u Pana cukrzycy nie stwierdzono. Poziom cukru na glukometrze nie może być podstawą do rozpoznania cukrzycy lub nietolerancji glukozy. Do tego konieczne jest badanie krwi żylnej. Proponuję oznaczyć poziom glukozy na czczo z krwi żylnej. Jeżeli wyjdzie > 126 mg/dl - trzeba powtórzyć badanie, jeśli drugi raz tyle wyjdzie - rozpoznajemy cukrzycę. Jeśli wynik będzie >100 a < 126 mg/dl - wtedy warto zrobić doustny test obciążenia glukozą (też musi być krew żylna). Jeśli po 2 godz. będzie >200 mg/dl - rozpoznaje się cukrzycę, jeśli nie - nietolerancję glukozy. 4. Proces stłuszczenia można spowolnić, stosując odpowiednią dietę (ubogotłuszczowa), normalizując masę ciała, unikając spożycie cukrów prostych, alkoholu, a także przyjmując leki obniżające poziom cholesterolu. Do tego koniecznie wysiłek fizyczny (co najmniej 3x w tyg. 30-60min.). 5. Jeżeli lipanthyl powodował podniesienie poziomu transaminaz wątrobowych, można spróbować stosować leki z grupy statyn lub ezetrol. 6. Wysoki poziom cholesterolu sprzyja rozwojowi miażdżycy, przede wszystkim tętnic wieńcowych. W celu oceny stanu tętnic wieńcowych można wykonać test wysiłkowy (u kardiologa), a tętnic kończyn dolnych - wykonać USG Doppler 7.-8. Jeżeli postara Pan zmienić swój tryb życia, wprowadzić zdrową dietę, a także wysiłek fizyczny jest duża szansa na poprawę stanu zdrowia. Ważne jest także monitorowanie stanu wątroby oraz wykonanie koniecznych badań dodatkowych. Pozdrawiam, Lek. med. Agnieszka Barchnicka