Witrketomia - czy konieczne są soczewki?

Mam 22 lata, w prawym oku w wyniku zapalenia błony naczyniowej doszło do odwarstwienia siatkówki. Zostało wykonana witrektomia i jest ona przyłożona olejem. Czeka mnie kolejny zabieg, gdzie zostanie ponownie podany olej (wymiana). Stąd moje pytanie: czy wskazane jest, aby nosić szkła korekcyjne na tym oku? Lekarze nie są w stanie dobrać odpowiedniego szkła, ponieważ w żadnym nie widzę różnicy w ostrości widzenia (jeśli już szkła są odpowiednio dobrane, to i tak za kolejnym zabiegu refrakcja się zmieni). Czy noszenie „zerówki” (w drugim oku mam astygmatyzm) może spowodować jakieś pogorszenie, np. zanik nerwu wzrokowego?
22 LAT ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Po usunięciu ciała szklistego wypełnia się gałkę oczną m.in. olejem silikonowym, który nie ulega wymianie na płyn. Podanie tego oleju do wnętrza oka powoduje zmianę własności optycznych oka, co oznacza, iż potrzebna jest dodatkowa korekcja.

W przypadkach, gdy korekcja obu oczu jest na tyle duża, iż nie można dobrać odpowiedniej korekcji okularowej na okres obecności oleju w oku, zaleca się stosowanie soczewki kontaktowej na operowane oko, którą dobiera się indywidualnie do chorego.

Stosowanie szkieł kontaktowych nie wpływa na zanik nerwu wzrokowego. Ważne jest, aby szczególnie dbać o higienę noszenia szkieł kontaktowych w operowanym oku.

Serdecznie pozdrawiam!