Interpretacja wyniku PSA

Wobec problemów z oddawaniem moczu jakie pojawiły się około 2 miesiące temu, badający 24.04 urolog stwierdził: "Stercz o cechach BPH nieznacznego stopnia, gładki o wzmożonej spoistości płata prawego. USZS: stercz v=30cm3 o równej torebce z tendencją do tworzenia płata środkowego. Pęcherz moczowy o gładkich ścianach z zaleganiem do inikcji 40cm3" Przepisał lek OMNIC OCAS, który brałem przez miesiąc oraz zalecił po zakończeniu oznaczyć poziom PSA, który jest dla mnie niekorzystny, jestem rocznik 1950, czyli mam niecałe 62 lata i dla mojego przedziału wiekowego, czyli między 60-70 rokiem PSA powinno wynosić do 4,8 ng/ml, natomiast moje przekroczyło tę granicę, mam 4,89ng/ml. Co mam robić i do jakiego lekarza się udać i z czego zrezygnować, jeśli chodzi o dietę?

Witam serdecznie!

PSA to skrót wywodzący się z angielskiego Prostate Specific Antigen, czyli antygen swoisty dla prostaty. Jest to substancja charakterystyczna dla prostaty, używana jako marker rozwoju nowotworu tego narządu. Prawidłowo norma u mężczyzny w tym wieku to wynik poniżej 4,8ng/ml. Natomiast w oznaczeniu znaczenia ma nie tylko sama wartość całkowita, ale również jej poszczególne frakcje. Z powodu nieco podniesionej wartości wskazane jest ponowne skonsultowanie się z lekarzem urologiem - najlepiej tym samym który zalecił leczenie. Natomiast podniesiona wartość nie musi oznaczać że mamy do czynienia z rakiem gruczołu krokowego – może świadczyć również o łagodnym rozroście gruczołu krokowego (z czym prawdopodobnie u Pana mamy do czynienie, gdyż skrót BPH to właśnie oznacza) czy jego zapaleniu. Prawdopodobnie w tym przypadku mamy do czynienia właśnie z łagodnym rozrostem stercza. Jednak bez możliwości badania nie da się postawić rozpoznania. Konieczna jest ponowna konsultacja urologiczna, a po badaniu oraz dokładnym zebraniu wywiadu lekarz zdecyduje czy jest konieczność wykonania dalszych badań. Jeżeli chodzi o dietę, to nie ma szczególnych zaleceń w tym wypadku, wskazane jest prowadzenie higienicznego trybu życia. Pozdrawiam