Wole guzowate obojętne tarczycy a planowanie dziecka

Witam serdecznie, Mam pytanie odnośnie wola guzowatego obojętnego tarczycy.Mam takie wole powiększone zwłaszcza w prawym płacie tarczycy.Robiłam usg,biopsję,wszystkie hormony są prawidłowe (tsh,ft3,ft4) oraz przeciwciała tarczycy.Chcemy się z mężem starać o dziecko.Czy mam powody do niepokoju w związku z tym wolem,czy może ono być niebezpieczne w ciąży?Dziękuję z góry za poradę,pozdrawiam

Szanowna Pani,

Proszę nie stresować się Pani sytuacją, stres nasila wydzielanie kortyzolu. co z kolei pośrednio utrudnia zajście w ciążę. Jak wiadomo, są pary, które bardzo martwią się o przyszłe potomstwo, a kobiety (zestresowane) przez miesiące, a niekiedy lata nie mogą zajść w ciążę. Potem, gdy "odpuszczą" niespodziewanie zachodzą w ciążę. Ale do rzeczy, w chwili obecnej najważniejsze jest, aby była Pani w stanie wyrównania hormonalnego - dla dziecka ważny jest prawidłowy poziom poziomów tarczycy, tak więc wole guzowate obojętne nie jest dla Pani przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, zwłaszcza, że wyniki badań hormonalnych ma Pani prawidłowe. Chyba, że ma Pani objawy ucisku wola na tchawicę, ale wtedy miałaby Pani objawy. W mojej opinii bez obaw możecie starać się Państwo o dziecko, a w czasie ciąży powinna Pani po prostu nieco częściej monitorować swój stan hormonalny. Nawet w przypadku nadczynności tarczycy występującej w ciąży, przy właściwym leczeniu można urodzić zdrowe dziecko. Dlatego w Pani obecnej sytuacji, nie powinna Pani martwić się na zapas, a po prostu w czasie upragnionej ciąży nieco częściej wykonywać badania hormonalne i być pod opieką lekarza, który w przypadku jakiś odchyleń od normy (o ile w ogóle takie wystąpią) wskaże Pani właściwy sposób postępowania. Powodzenia!

Marek Derkacz

Wskazana będzie konsultacja ginekologa - endokrynologa.

Z wyrazami szacunku
dr n.med.Marek Rodzeń
specjalista chirurg