Wole guzowate tarczycy - czy potrzebna jest operacja? To groźna przypadłość?

Witam, mam 57 lat i mam kłopoty z tarczycą. Miałam robione USG - wykazało liczne guzki. Ponadto mam duszności, które wydają się być związane z powiększoną tarczycą. Biopsja wykazała, iż w badanych rozmazach występują płaty typowego nabłonka pęcherzykowego, krople koloidu, płyn, komórki zapalane i makrofagi. Obraz cytologiczny odpowiada zmianie łagodnej typu Tumour hyperplasticus - Struma nodosa. Czy w zwiążku powyższym najlepszym rozwiązaniem byłoby operacja? Czy też istnieją inne szanse wyleczenia? Czy jest to groźna przypadłość? Bardzo proszę o opinię.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Opisywane zmiany odpowiadają wolu guzowatemu tarczycy (struma nodosa), jest to choroba w pełni łagodna, choć czasem złośliwiejąca.

W związku z objawami duszności, które mogą (ale czy to jest potwierdzone?) być spowodowane przez powiększony gruczoł tarczowy, pewnym postępowaniem byłaby częściowa tyreidektomia, czyli częściowe usunięcie tarczycy. Jednak ze względu na to, że przyczyna duszności nie jest do końca określona, a wspomniana operacja wiąże się z pewnym ryzykiem, w pierwszej kolejności należałoby poszerzyć diagnostykę tak, by mieć pewność odnośnie przyczyny duszności.

Dalsze postępowanie zależeć będzie od stanu hormonalnego tarczycy i od przebiegu dotychczasowego choroby.

Proponuję zgłosić się z lekarzem kierującym na badanie i porozmawiać z nim o dalszym postępowaniu. Wspólnie wybiorą Państwo najlepsze wyjście z tej sytuacji.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.