Worki pod oczami

Mam chroniczne worki pod oczami.Nie są od niewyspania - śpię dużo, kiedy nie używam, nie wiem skąd się wzięły.Dodaję iż nie mam ich od urodzenia tylko o jakiś 3 lat. Usiłowałam pozbyć się ich herbatą, chłodzącymi maseczkami i różnymi kremami pod oczy - nic.Byłam u lekarza rodzinnego i powiedział mi 'taka uroda' ja się z tym nie zgadzam ponieważ od niedawna 'goszczą' na mojej twarzy.Dodam iż miałam niewielki kłopoty z nerkami.Co powinnam w tej sytuacji zrobić?Proszę o pomoc!

Witam! Opuchlizna pojawiająca się pod oczami może być wynikiem przewlekłej choroby nerek. Jeśli miała Pani kiedykolwiek problemy z ich występowaniem zdecydowanie konieczna jest dokładna ocena ich funkcji (mocznik, kreatynina, eGFR, sód, potas, wapń, fosfor, proteinogram oraz badanie ogólne moczu). Obrzęki mogą pojawić się również w niedoczynności tarczycy, w związku z czym warto ocenić również poziom TSH. Wyniki bezwzględnie należy skonsultować z lekarzem.