Wpadka mimo przyjmowania tabletek

Jak można rozpoznać ciążę podczas brania tabletek antykonepcyjnych? Wiadomo, że tabletki nie dają 100 proc. zabezpieczenia przed ciążą i że zdarzają się wpadki. Jakie mogą być objawy? Czy wystąpi krwawienie z odstawienia? Czy przyjęte tabletki, gdy nie wie się, że jest się w ciąży, zaszkodzą dziecku?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiście, zdarzają się przypadki zajścia w ciążę podczas stosowania doustnej antykoncepcji. Zazwyczaj w takim przypadku nie pojawia się krwawienie z odstawienia. Dlatego jeśli taka sytuacja się wydarzy (brak krwawienia), to przed rozpoczęciem kolejnego opakowania należy koniecznie wykonać test ciążowy. Tabletek nie wolno przyjmować w ciąży, mogą mieć szkodliwy wpływ na zarodek i płód. Na szczęście z obserwacji podobnych przypadków wynika, że dzieci matek, które we wczesnym okresie ciąży przyjmowały hormony, raczej rodzą się zdrowe. Zwykły domowy test ciążowy z moczu jest wystarczający do stwierdzenia lub wykluczenia ciąży (oczywiście po odpowiednim czasie od zapłodnienia), podobnie jak u kobiet nieprzyjmujących hormonów.

Pozdrawiam serdecznie!