Wpływ diety wegetariańskiej na rozwój dzieci

Czy dzieci mogą być na diecie wegetariańskiej bez uszczerbku czy jednak potrzebują mięsa do prawidłowego rozwoju?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Rozwijający się organizm wykazuje bardzo duże zapotrzebowanie na energię i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. W odpowiednio zbilansowanej diecie ponad 50% podaży białka powinno stanowić białko pochodzenia zwierzęcego. Niewskazane jest więc ograniczanie podaży mięsa, z uwagi na ryzyko niedoborów, zwłaszcza witaminy B12 i niacyny. Ponadto żelazo dostarczane z produktów mięsnych jest znacznie lepiej przyswajalne niż z produktów roślinnych.
Mięso w diecie dziecka powinno występować w postaci gotowanej w wodzie i na parze. Unikać należy wszelkiego rodzaju wędlin i podrobów.

Witam.
Prawidłowo zbilansowana – czyli taka, która dostarczy dziecku wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju kośćca, mięśni i układu nerwowego składników. Wszystkie restrykcyjne diety, jak na przykład dieta wegańska, są niewskazane u dzieci. Natomiast dietę, w której oprócz produktów pochodzenia roślinnego: warzyw, owoców, orzechów, grzybów, zbóż i tłuszczów roślinnych, dopuszcza także jedzenie nabiału i jajek oraz picie mleka, można stosować bez obaw o zdrowie i rozwój organizmu dziecka.Nie oznacza to jednak, że można po prostu wykreślić z jadłospisu malucha mięso i wędliny. Dieta dziecka powinna być skomponowana mądrze, z wykorzystaniem wiedzy o prawidłowym żywieniu oraz zapotrzebowaniu rosnącego młodego organizmu na poszczególne składniki odżywcze, czyli musi być zbilansowana. Powinna więc dostarczyć dziecku w produktach roślinnych i mlecznych wszystkich niezbędnych substancji odżywczych w takich ilościach, żeby w pełni pokryć zapotrzebowanie malca. Potrzebna jest tu wiedza, jakimi produktami można zastąpić mięso.
wypisze Pani zalety i wady tej diety:
Zalety:
-Zawiera dużo błonnika, więc reguluje procesy trawienia i ułatwia wypróżnianie.
-Ponieważ rodzice małych wegetarian często mają sporą wiedzę o prawidłowym żywieniu, ich dzieci nie dostają zwykle jedzenia śmieciowego - chipsów, dań fast food itp.
-Dieta wegetariańska zazwyczaj nie prowadzi u maluchów do nadwagi i otyłości.
-Wegetarianizm ma także aspekt wychowawczy - uwrażliwia malucha na krzywdę, uczy empatii i respektowania praw innych stworzeń.
Wady:
-Realizowany bez odpowiedniej wiedzy i staranności wegetarianizm może łatwo doprowadzić do powstania u dziecka niedoborów żywieniowych, co źle wpływa na rozwój fizyczny i umysłowy malucha.
-Przygotowywanie dań wegetariańskich wymaga więcej czasu i nakładu pracy.
-Pociąga za sobą kłopoty natury aprowizacyjnej, np. rodzice muszą przynosić dziecku do przedszkola posiłki przygotowane w domu.
-Taki wybór rodziców dziecka może doprowadzić do konfliktu z jego dziadkami, którzy nie potrafią zaakceptować tego i czasem po kryjomu dokarmiają dziecko mięsem. Maluch ma wtedy konflikt etyczny - ukryć to przed rodzicami czy donosić na dziadków.
-Maluch, który jako jedyny w gronie rówieśników nie je mięsa, może czuć się wyobcowany i w pewnym sensie naznaczony, a małe dzieci chcą żyć i zachowywać się tak jak koledzy.

Dzień dobry,
aby dostarczyć pełmnowartościowego białka na diecie wegetariańskiej należy wzbogacić ją w nasiona roślin straczkowych, np, soja, soczewica, cieciorka. Wazne jest również spozycie ryb morskich.

Według najnowszych badań naukowych oraz stanowiska dużych towarzystw naukowych dobrze zbilansowane diety wegetariańskie są odpowiednie dla populacji na wszystkich etapach życia, łącznie z okresem dzieciństwa, dojrzewania, ciąży, laktacji i dla sportowców. Polecam jednak skonsultować sposób żywienia dziecka z dietetykiem, aby wiedzieć czy dieta bezmięsna jest odpowiednio skomponowana. Nie należy tego robić na własną rękę, bo przy nieodpowiednim jej zaplanowaniu mogą pojawić się niedobory makro- i mikroskładników. Szczególnie istotne jest odpowiednie łączenie niektórych rodzajów pokarmów w celu uzupełniania się składników w nich zawartych np. białka pochodzącego z nasion roślin strączkowych z produktami zbożowymi. Białko pochodzące wyłącznie z mięsa nie jest konieczne do prawidłowego rozwoju. Różnorodne produkty roślinne zawarte w dietach wegetariańskich pozwalają zapewnić wszystkie niezbędne aminokwasy konieczne do prawidłowego rozwoju dziecka w odpowiednich ilościach i proporcjach.

Dieta wegetariańska stosowana u dzieci wymaga przede wszystkim dużej staranności. Należy dołożyć starań, aby dostarczyć odpowiednią ilość pełnowartościowego białkach, składników mineralnych i witamin. Można to osiągnąć stosując różnorodną dietę zawierającą nasiona roślin strączkowych, przetwory mleczne, jaja, orzechy oraz sezonowe warzywa i owoce. Należy też pamiętać o odpowiedniej ilości pełnoziarnistych przetworów zbożowych (kasze, ryż, makarony, pieczywo). Szczególną uwagę należy zwrócić na witaminę B12 i witaminę D, które nie są obecne w produktach roślinnych. Witamina D jest naturalnie wytwarzana przez skórę pod wpływem promieni słonecznych, ważna jest zatem ekspozycja na słońce, a w okresach pochmurnych (listopad-kwiecień) zalecana jest suplementacja tej witaminy. Dobrym źródłem witaminy B12 są produkty zbożowe wzbogacane w tę witaminę.
Zalecałabym wprowadzenie do diety dziecka przynajmniej raz w tygodniu ryb, będących źródłem bardzo ważnych dla rozwoju układu nerwowego i mózgu kwasów tłuszczowych omega-3.
Stosując dietę wegetariańską u dziecka warto stale monitorować stan zdrowia i wykonywać regularnie badania krwi. Dobrze też być z kontakcie z dietetykiem specjalizującym się w żywieniu dzieci.
Decydując się na wegetariańskie żywienie powinniśmy zadać sobie pytanie czy mamy wystarczająco dużo czasu i chęci, żeby zadbać o dostarczenie wszystkich niezbędnych składników naszemu dziecku. Jeśli tak to nie widzę przeciwwskazań.