Wpływ leków antydepresyjnych na wynik badania EEG

Witam. Parę lat temu po wypadku samochodowym (mocne uderzenie poduszki powietrznej) robiłam badanie EEG. Rozpoznanie - contusio capitis peracta. Zapis niskonapięciowy R Z nieobecna, HV i PS niewpływająca na zapis. Po wzmocnieniu amplitudy w zapisie czynność theta uogólniona. Orzeczenie: zapis wymaga repetycji. Bardzo proszę o interpretację wyniku tego badania oraz odpowiedź, co mi dolega i jaki to ma wpływ na moje zdrowie, o czym on świadczy? Czy tego typu wynik może mieć związek z zażywaniem leków antydepresyjnych i nasennych? Czy jest to proces odwracalny, czy nastąpiło uszkodzenie mózgu? Zaznaczam, że od wielu lat żyję w ogromnym stresie. Najprościej moje samopoczucie można opisać, jakby moje IQ ze 180 spadło do 60 (czuję się jak upośledzona), pamięć krótkotrwała oraz matematyczna szwankuje na całego, mam problem ze rozumieniem czytanego, bardziej złożonego tekstu. Będę wdzięczna za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam!

Wydaje się, że wynik wykonanego badania EEG nie jest znaczący diagnostycznie. W orzeczeniu badania znajduje się zalecenie powtórnego wykonania badania, a na temat tego wyniku niestety nie da się dużo powiedzieć. Można natomiast zdecydowanie powiedzieć, że leki typu benzodiazepiny (leki najczęściej stosowane jako środki nasenne czy przeciwlękowe) oraz trójcykliczne leki przeciwdepresyjne mogą istotnie wpływać na zapis EEG, do tego stopnia, że mogą imitować różne patologie, a odróżnienie zmian polekowych od chorobowego zapisu jest bardzo trudne. Benzodiazepiny mogą maskować istniejące patologie.
Jeśli chodzi o aktualnie występujące dolegliwości (upośledzenie pamięci, zaburzenia koncentracji), to mogą być one spowodowane przyjmowanymi lekami. Niestety nie podała Pani dokładnych nazw preparatów, w związku z czym nie można tego stwierdzić jednoznacznie. Natomiast, jeśli są to leki z grup opisanych przeze mnie wcześniej, to jest bardzo możliwe, że opisane objawy mają taką właśnie przyczynę.
Jeśli Pani samopoczucie oraz sprawność intelektualna są obniżone i utrudnia to znacznie funkcjonowanie, proponuję skonsultować szczegółowo problem z psychiatrą. Być może leki nasenne nie są konieczne stale i uda się ich uniknąć, a lek przeciwdepresyjny zostanie zamieniony na inny.
Zachęcam do wizyty u psychiatry, taka konsultacja i modyfikacja leczenia może przynieść znaczącą poprawę samopoczucia, sprawności intelektualnej i ostatecznie jakości życia.

Pozdrawiam serdecznie!