Wpływ leków na wczesnym etapie ciąży

Ostatnią miesiączkę miałam 21.12.2012, współżyłam tylko raz 1.01.2013 roku. 16 godzin po współżyciu wzięłam 4 tabletki rigevidonu, i po 12 h kolejne 4. Po tygodniu zachorowałam, miałam początkowo objawy grypy, przyjmowałam: aspirynę, teraflu, calcium. Później okazało się, że mam zmiany w płucach i dostałam klarytromycynę. 3 dni po spodziewanej miesiączce wyszedł dodatni test ciążowy. Mam dość intensywne bóle podbrzusza. Jakie jest ryzyko niekorzystnego wpływu leków na rozwój ciąży, w tym hormonów i antybiotyku? Mam córkę, która urodziła się z wadą serca. Słyszałam coś o ochronie implantacyjnej zarodka. Jest ryzyko poronienia? Czy na badaniach genetycznych wyjdą ewentualne uszkodzenia płodu?

Witaminy w ciąży

Witam! Lista przyjętych przez Panią leków w ciągu zaledwie kilkunastu dni jest wyjątkowo długa. Nie od dziś wiadomo, że w czasie ciąży zaleca się ograniczenie stosowania środków farmakologicznych do minimum. Stosowane przez Panią leki niestety mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. O ile aspiryna w małych ilościach nie powinna zaszkodzić dziecku (czasem stosuje się ją w celu obniżenia ryzyka zakrzepicy) tak stosowany przez Panią preparat na przeziębienie zawierający chlorowodorek fenylefryny jest w ciąży przeciwwskazany. Z kolei dane dotyczące stosowania klarytromycyny w czasie pierwszego trymestru u ponad 200 kobiet nie wykazały skutków teratogennych ani działań niepożądanych u noworodka. Niektóre dane pochodzące z badań u ograniczonej liczby ciężarnych, narażonych na działanie leku w pierwszym trymestrze ciąży, wskazują na możliwe zwiększone ryzyko poronienia. Do chwili obecnej nie podano jednak istotnych danych epidemiologicznych. W obecnej sytuacji powinna Pani uzbroić się w cierpliwość i poczekać na pierwsze obowiązkowe badanie USG pod koniec pierwszego trymestru ciąży, podczas którego lekarz wstępnie oceni prawidłowy rozwój płodu. Ze względu na wady wrodzone w rodzinie powinna Pani poddać się badaniu genetycznemu, które udzieli informacji jedynie na temat wad chromosomalnych dziecka. Pozdrawiam