Wpływ stresu na wynik badania krwi

Witam! Bardzo proszę o interpretację wyników krwi: WBC 3,82 10^3/ul [4,30-10,00]; NEUT 36,3% [37,0-72,0]; LYMPH 52,4% [20,0-45,0]; MONO 8,6% [2,0-8,0]; NEUT 1,39 10^3/ul [2,5-7,0]. Pozostałe parametry w normie. CRP 0,02 mg/l, czyli stan zapalny wykluczony. Od kilku miesięcy swędzi mnie ciało i pojawiają się bąble, które po jakimś czasie znikają. Wygląda to jak pokrzywka. Innych dolegliwości nie mam. Mam 28 lat, nie jestem w ciąży. Nie chcę panikować, dlatego proszę napisać czy mam powód do zmartwień. Ostatnio przeżywam nasilony stres, czy może być to przyczyną? Będę wdzięczna za odpowiedź. Dziękuję!

Witam serdecznie!

Obniżenie liczby białych krwinek nazywamy leukopenią. Jest to jedno z najczęściej spotykanych odchyleń w badaniu morfologii krwi.
Aby ustalić przyczynę leukopenii, konieczne jest ustalenie, którego rodzaju krwinek niedobór dotyczy.

W wynikach, które Pani nadesłała uwagę zwraca obniżony poziom neutrocytów czyli granulocytów obojętnochłonnych (w przedziale 1-1,5 tys/ml mówimy o granulocytopenii łagodnej). To rodzaj białych krwinek, które odpowiadają przede wszystkim za odporność w stosunku do zakażeń bakteryjnych.

Nie można jednak opierać się na pojedynczym wyniku badania. Aby móc wyciągnąć jakiekolwiek wnioski konieczne jest powtórzenie morfologii co najmniej 2 razy w krótkim odstępie czasu (czyli np. co 3-4 dni). Oprócz tego koniecznie należy zlecić wykonanie rozmazu ręcznego. Rozmaz ręczny jest oceniany przez laboranta i pozwala nie tylko na oszacowanie procentowego odsetka poszczególnych krwinek ale także ocenę ich wyglądu.

Ważne jest także ustalenie czy mamy do czynienia z granulocytopenią ostrą czy przewlekłą. Granulocytopenia ostra powstaje nagle, u osoby u której dotychczas poziom granulocytów był prawidłowy (ważna jest zatem ocena poprzednich wyników morfologii). Jest zazwyczaj konsekwencją zakażenia lub zażywania leków (nawet przeciwbólowych typu ibuprofen), ale także silnego stresu. Granulocytopenia przewlekła jest stanem, który utrzymuje się dłużej (kilka miesięcy, lat).

Przyczyn granulocytopenii jest wiele. Mogą być to uszkodzenia szpiku przez czynniki toksyczne (np. w pracy kontakt z farbami, rozpuszczalnikami), lekami (tak jak wspomniałam powyżej, może być konsekwencją stosowania przez dłuższy okres czasu leków przeciwbólowych, ale także innych np. na nadciśnienie itp), zakażenia oraz choroby krwi, silny stres.

Jeżeli zatem w kolejno wykonanych badaniach morfologii krwi będzie się utrzymywać obniżony poziom granulocytów konieczna będzie wizyta u lekarza hematologa i wykonanie dalszych badań (m.in. biopsji szpiku kostnego).

Pozdrawiam serdecznie