Wrastania paznokcia po urazie

spadła mi metalowa cięzka rura na duzy palec u nogi. Zrobił się siny, krwiak pod spodem, krew spuściłem, i paznokiec zszedł po pewnym czasie.. rośnie nowy od ok. 3 m-cy i jest juz połowa płytki i zaczyna wrastać, (idzie w dół) co robić?

Tomasz Pielak

Witam serdecznie. Wrośnięcie paznokcia polega na zagięciu brzegów bocznych paznokcia i wniknięciu płytki paznokciowej w części miękkie wału. Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwe obcinanie paznokci (na okrągło), lub tak jak w Pana przypadku- uraz mechaniczny. Najwłaściwszym sposobem pozbycia się tej dolegliwości będzie wizyta u dermatologa bądź kosmetologa/kosmetyczki i założenie specjalnej klamry na paznokieć, która ukierunkuje paznokieć. Paznokieć u stopy odrasta ok. 300 dni, dlatego problem może być długotrwały i bolesny. W przypadku niewielkich dolegliwości bólowych można wypróbować sposoby domowe, np: po wieczornej kąpieli można delikatnie odsuwać wał paznokciowy pilnikiem, tak by paznokieć rósł prosto, można również podłożyć kawałek waty z substancją antyseptyczną. Polecam jednak wizytę u specjalisty, który wybierze najwłaściwszą metodę leczenia wrastającego paznokcia. Pozdrawiam.