Wskazania do cięcia cesarskiego

Witam serdecznie, proszę o pomoc i poradę. W 19 tygodniu ciąży straciłam wody płodowe, w chwili obecnej jestem w 25 tygodniu ciąży, oby jak najdłużej tym lepiej dla dzidzi. Niepokoi mnie to co mówi lekarz, że jeśli dzidzia będzie ułożona prawidłowo to poród odbędzie się naturalnie. Ja mam obawy co do takiego porodu, bo uważam, że dzidzia jest zbyt malutka i byłby to za duży wysiłek dla maleństwa. Czy nie byłoby bezpieczniej zrobić cesarskiego cięcia? Proszę o pomoc i poradę. Z góry dziękuję.

Lek. Marta Hat

Witam! Wskazania do cesarskiego cięcia są ściśle określone, należy pamiętać, że zabieg także jest obarczony pewnym ryzykiem różnorakich powikłań i nie powinien być wykonywany na życzenia pacjentki. Decyzja co do sposobu rozwiązania ciąży należy do lekarza prowadzącego, nie należy jednak przedwcześnie określać jej rodzaju. Uznaje się, że cesarskie cięcie jest dopuszczalne jedynie wtedy, gdy zagrożone jest życie/zdrowie dziecka i/lub matki. Do przykładowych wskazań należą: wady miednicy, przebyte cesarskie cięcie lub inne operacje w obrębie macicy, zagrażające pęknięcie macicy, brak postępu porodu, łożysko przodujące, przedwczesne odklejenie łożyska, zagrażające niedotlenienie płodu, nieprawidłowe położenie płodu, wady płodu i inne. Jako bezpieczniejsza metoda porodu uznawany jest poród metodą siłami natury. Proponuję rozmowę z lekarzem prowadzącym, który najlepiej zna sytuację zdrowotną Pani i dziecka i na pewno w momencie porodu zaproponuje procedury obarczone najmniejszym ryzykiem. Pozdrawiam