Wskazania do stosowania Duphaston w ciąży bliźniaczej w celu zapobiegania skracania szyjki macicy

Jestem w 17 tygodniu ciąży bliźniaczej dwuowodniowej dwukosmówkowej. Na razie wszystko przebiega prawidłowo, ale lekarz chcąc zapobiec ewentualnemu przedwczesnemu skracaniu się szyjki macicy zalecił mi 2x dziennie Duphaston. Czy faktycznie, lek ten ma wpływ na szyjkę macicy i uchroni mnie przed jej skracaniem? Czy lek ten jest bezpieczny dla płodu, skoro jest w kategorii D leków?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, według mojej wiedzy nie wykazano szkodliwości tego preparatu w czasie ciąży. Nie powinno się jedynie stosować preparatów złożonych stosowanych przy hormonalnej terapii zastępczej. Pozdrawiam.